„To by vyhrál Okamura.“ Lidé volí jako diví a šíří se vážné spekulace

09.10.2021 12:12 | Komentář

Vysoká volební účast provází probíhající volby do Poslanecké sněmovny. Komu může pomoci? Padlo přirovnání k posledním prezidentským volbám. Hlasování je zatím klidné, až na několik případů voličů, kteří k volbám přišli bez roušky. Sociální sítě baví například případ mladého muže, který se volební komise otázal, zda má volební lístek podepsat.

„To by vyhrál Okamura.“ Lidé volí jako diví a šíří se vážné spekulace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební urny s voličem ve volební místnosti

Nezvyklou volební účast u voleb do Poslanecké sněmovny ParlamentnímListům.cz potvrzují volební komise napříč Českou republikou. „Ano, už včera večer to bylo 60 %. To jsme ještě nezažili. Nechodí ani tak mladí, jako spíš lidé středního věku,“ sdělil redakci představitel volební komise z Plzeňska. Obdobě to vidí jeho kolegové z Pardubicka, Zlínska či samotného hlavního města Prahy.
 
Vysokou volební účast zaznamenaly i sociální sítě. A již se diskutuje, kterému z volebních subjektů zvýšený zájem voličů o parlamentní volby pomůže. Dostane ohlášená „koalice koalic“ PirSTAN a SPOLU 101 mandátů, nebo bude výsledek příznivější pro premiéra Babiše, který bude moci vládu sestavovat ze zbylých subjektů?
 
„Jen faktická poznámka: Velká volební účast vyhrála minule Zemanovi volby,“ uvedl na sociální síti reportér týdeníku Respekt Marek Švehla. Při posledních prezidentských volbách účast vyskočila až na 66,6 % a dle odborníků na tom skutečně vydělal prezident Zeman, třeba i v důsledku „přepálené“ antikampaně proti jeho osobě. „Kdyby byla volební účast 80 %, vyhraje SPD,“ doplnil ho moderátor Čestmír Strakatý.
 
,,Pokud k letošním volbám vyrazili i dlouholetí nevoliči, pak částečně jistě v důsledku pohnutí z kampaně Babiš-Antibabiš, což jsou ovšem dvě strany téže mince, takže současně posílí jak tábor současného premiéra, tak i obě proti němu se vymezující koalice," sdělil ParlamentnímListům.cz politolog Petr Macinka z Institutu Václava Klause.

Naděje pro Okamuru?

,,Nelze však vyloučit ani jinou motivaci jít letos výjimečně - jako tradiční nevolič - k volbám. Tou je vyjádření nesouhlasu s přehnaně přísným, a zároveň často i očima nejprostšího občana velmi hloupým, nelogickým, až nesmyslně šikanózním přístupem vládních úředníků a politiků vůči společnosti v průběhu koronavirové epidemie, kdy žádnou přesvědčivou politiku (natož zastání) nepředvedla ani většina stran opozice," soudí.
 
„U tohoto typu voliče, jehož v minulosti volby ani politikaření lídrů příliš nezajímalo, a tedy je zvyklý ‚nevyhrávat‘, lze očekávat daleko svobodnější volbu ‚srdcem‘, bez nějakého většího taktizování. Z toho mohou těžit malé protestní strany jako VOLNÝ blok, Otevřeme Česko, anebo Trikolóra, ale také SPD. Protože ruku na srdce – opravdu si všichni lidé umí vybavit, proč vlastně pro ně byl Okamura v minulosti vždy tak nepřijatelný?“ odhadl Macinka.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Polanský

Tomio Okamura byl položen dotaz

Prý se nebráníte jít do koalice s ANO

Zajímalo by mě, co je pro vás přijatelný kompromis pro sestavení společné vlády a co jsou body z vašeho programu, ze kterých neslevíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Generál Řehka prý ztrácí nervy. Poslanci měl vyhrožovat rozšlapáním ksichtu

20:20 Generál Řehka prý ztrácí nervy. Poslanci měl vyhrožovat rozšlapáním ksichtu

Tlak funkce, spory s ministryní Janou Černochovou stejně jako neuspořádaný osobní život prý ústí v ř…