„To nebyla vojenská akce.“ Tálibán, opium, maňásci USA, peníze. Generál končí diskusi

27.08.2021 12:08 | Rozhovor

Pěstujete-li v Afghánistánu běžné plodiny, platíte při dopravě takové výpalné, že raději pěstujete mák, na který vám dají peníze předem. Jeden syn u Tálibánu, jeden syn u vlády. Tak to dle generála Petra Pelze, někdejšího velvyslance v Afghánistánu a ředitele Vojenského zpravodajství, chodilo. Generál v záloze ParlamentnímListům.cz poskytl další podrobné informace, které navazují na jeho již publikovanou analýzu.

„To nebyla vojenská akce.“ Tálibán, opium, maňásci USA, peníze. Generál končí diskusi
Foto: Archiv Petra Pelze
Popisek: Generál Petr Pelz byl tři roky velvyslancem v Afghánistánu

Co se vlastně v Afghánistánu v posledních týdnech stalo?

Tálibán bleskurychle ovládl téměř celou zemi. Slovo „bleskurychle“ je klíčové, takovéto tempo vylučuje vojenské akce, prokazatelně bylo umožněno dohodami, pro vnější svět někdy i šokujícími. Nepředstavujme si to tak, že by nějaká jednotka postupovala touto rychlostí od města k městu. Ne. Jenom všude řada místních lidí najednou prohlásila: „Teď jsem Tálib.“ Bezpochyby to umožnil internet a sociální sítě. K Tálibánu se postupně přidalo i množství osobností bývalé Jednotné islámské fronty pro záchranu Afghánistánu (krátce Severní aliance), která bojovala velmi úspěšně – a nakonec v součinnosti s americkou armádou – i vítězně proti Tálibánu koncem 90. let. Je třeba říci, že dohody mezi válčícími stranami jsou v afghánské kultuře tradiční záležitostí, a mezi Afghánci jsou ujednání vzájemně ctěna. Ovšem do další dohody. Tálibán nyní nominálně ovládl i území, která před tím nikdy nedobyl. A tady je klíčovým slovem zase „nominálně“, protože se zdá, že Tálibán jsou dnes, politicky vzato, všichni Afghánci minus jeden. Tím je bývalý president Ashraf Ghaní, kterého za odpornou žábu na prameni považovali i členové jeho vlády. Podle posledních zpráv se zdá, že Ghaní nakonec souhlasil s tím, že Tálibán čtrnáct dnů nevstoupí do Kábulu, bude vyjednána dohoda o sdílení moci a Ghaní poté – v těchto 14 dnech – podá rezignaci, aby nová vláda mohla nastoupit. Jenže místo toho najednou utekl, a Tálibové, překvapení stejně jako její obyvatelé, vstoupili do metropole. Myslím, že presidenta nechali uprchnout i s jistou částí peněz, z hlediska amerických investic, zcela zanedbatelnou částkou, čímž vyčistili vzduch, Američany vyšachovali a teď teprve si vše budou určovat sami. Z hlediska Afghánců to byl brilantní tah.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Polanský

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přílepek o činnosti pro cizí moc: Pendrekový zákon, varuje právník. Chystá se odpor

18:43 Přílepek o činnosti pro cizí moc: Pendrekový zákon, varuje právník. Chystá se odpor

Neoprávněná činnost pro cizí moc, nový trestný čin, který v předvánočním týdnu jako přílepek načtený…