„Čtu si Putinův dnešní více než hodinový projev. Jednou větou shrnuto, je to, jako by osvícený patriarcha říkal rodu, že má splněno, že před čtvrtstoletím bylo Rusko v rozkladu, ale podařilo se odvrátit úplný pád a dnes je situace stabilizovaná, takže jim může povolit uzdu, protože koneckonců už jsou dospělí a musejí se taky starat,“ komentuje na svém Facebooku Hasenkopf chystané ústavní změny, které zvýší parlamentní moc.
Jako první Hasenkopf zmiňuje chystanou nadřazenost ruské ústavy nad mezinárodním právem, pokud se tyto dostanou do rozporu. „To se nebude líbit, ale je to přirozená reakce na vytváření nových mezinárodněprávních norem z ničeho, takovým tím aktivistickým způsobem, kdy se platná smlouva najednou vykládá způsobem, který autoři vůbec nezamýšleli,“ má jasno Hasenkopf.
Další zajímavostí má být zákaz cizího občanství pro prezidenta, premiéra, hlavy federálních subjektů, poslance, senátory nebo soudce. Všechny tyto veřejné osoby také musejí v Rusku trvale žít. „Překlad: nelze sloužit dvěma pánům současně, nelze jednomu pánovi sloužit na dálku,“ píše sarkasticky Hasenkopf.
O chystaných ústavních změnách pro ParlamentníListy.cz psala také komentátorka Tereza Spencerová.
Putin také překvapivě chystá rozšíření působnosti územní samosprávy. „Chce do ústavy zahrnout a sjednotit základní principy veřejné moci a spolupráce mezi státem (Ruskem) a samosprávou, protože – volně parafrázováno – dnes dělají všichni všechno a nikdo pořádně. Ale nikdo neví, jak si to vlastně představuje,“ podivuje se Hasenkopf a zmiňuje další bod předávání moci, a to posílení role gubernátorů na federální úrovni.
„Federální shromáždění je podle Putina dost vyspělé na to, aby na sebe mohlo vzít roli tvůrce vlád a nést za ně zodpovědnost (myšleno zřejmě vůči ruskému lidu) – v praxi: zatímco dnes premiéra vybere prezident, parlament ho schválí a prezident následně jmenuje zbylé členy vlády, napříště premiéra zvolí parlament a prezident na jeho návrh povinně jmenuje ostatní členy vlády,“ píše Hasenkopf o podstatném kroku, který Putinovi v budoucnu může přinést mocenské výhody.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma