V dubnu byl profesor Jan Pirk představen jako kandidát TOP 09 do Senátu na Praze 10. A strana tím u řady svých sympatizantů narazila. Pirk byl totiž některými médii a neziskovkami zaškatulkován jako „popírač covidu“, a přes to u řady fanoušků této strany nejede vlak.
Uznávaný profesor Pirk, dlouholetý přednosta Kliniky kardiovaskulární chirurgie v IKEM, se stavěl proti povinnému očkování proti covidu, s vysvětlením že odmítá cokoliv povinného. „To bychom mohli zakázat jíst bůček. V demokratickém státě bychom se měli rozhodnout dobrovolně,“ vysvětloval pro CNN Prima News.
V loňském roce navíc vystoupil na setkání Zdravého fóra a skupiny SMIS, označovaných za největší „covidové dezinformátory“ a na pódiu citoval francouzského filozofa Foucaulta, že epidemie infekční nemoci je snem všech mocipánů“. A kritizoval, že se nenaslouchá odborníkům jako je profesor Jiří Beran, kterého ministr Jan Blatný zařadil mezi „covidové dezinformátory“.
Mnozí lidé TOP 09 jinak blízcí, pro které je „dezinformátor“ diskvalifikující nálepkou, proto vyjádřili své pobouření. Komentátor Martin Fendrych to označil za černý vtip, jiní se přímo ujišťovali u Markéty Pekarové Adamové, že to není pravda.
Několik osob s ukrajinskou vlajkou na profilu vyjádřilo zděšení či znechucení.
Jedna dáma dokonce psala, že Pirk má nepřijatelné názory nejen na covid, ale i na Rusko.
„Pirk je promořovač, dezinformátor a putinofil,“ shrnula lapidárně uživatelka Lucie Tomanová.
Apríl už byl, ne? Jako vážně @TOP09cz? Pirk je promořovač, dezinformátor a putinofil. https://t.co/Lvzyg3skD3
— Lucie Tomanová (@PolarniLiska) April 9, 2022
Jeho nominace okamžitě využili Zelení, jejichž kandidátka Renata Chmelová prý „nepopírá závažnost covidu, neburcuje proti uprchlíkům a nenachází pochopení pro Putina, jako tady pan Pirk“.
Naštěstí mohou lidé v Praze 10 s klidným svědomím volit paní Chmelovou: nepopírá závažnost covidu, neburcuje proti uprchlíkům a nenachází pochopení pro Putina, jako tady pan Pirk. https://t.co/jMHjyOj7V5
— Zelení (@zeleni_cz) April 9, 2022
Svou pověst mezi voliči TOP 09 si profesor pražského IKEM pokusil napravit v rozhovoru s Tomášem Lukavcem pro webový projekt Zákony bohatství.
Lidé jsou netrpěliví a problémy vyčítají Fialově vládě, která za ně ale podle Jana Pirka tak úplně nemůže. U profesora Fialy oceňuje, že měl odvahu do toho vůbec jít. V Praze vidí billboardy „za Babiše bylo líp“ a je z toho smutný, protože podle něj líp nebylo.
Populistické rozhazování peněz z časů minulé vlády podle Pirka teď sklízíme.
Je smutný samozřejmě i z toho, co se dnes děje na východě, ale na druhou stranu si klade otázku, co dobrého kdy z Ruska přišlo. „My říkáme, že nás osvobodili, ale oni nahradili jednu diktaturu druhou. Pravděpodobně mírnější, protože Němci jsou dokonalejší než Rusové i v tom teroru, ale sem sovětská armáda přijela se seznamem lidí, který pak už nikdy nikdo neviděl,“ připomněl.
Oceňuje Ronalda Reagana, který to jako první pochopil. „Teď jsem měl možnost strávit víkend s americkými důstojníky, kteří mi říkali, že z jejich zkušenosti jsou Ukrajinci takoví úžasní vojáci, že to v životě neviděli. A asi se to ukázalo,“ myslí si.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jav