Zdá se, že se Ukrajinci uchytili na východním břehu řeky Dněpr, který okupují Rusové. Washingtonský Institut pro studium války (ISW) s odvoláním na ruské proválečné blogery uvedl, že Ukrajinci na okupovaném břehu Dněpru disponují živou silou zhruba vojenského praporu a k tomu i několika kusy lehčí bojové techniky. Prapor čítá něco mezi 300 až 1500 vojáky.
„Ruští blogeři šířili 6. listopadu obrázek, který údajně ukazuje ukrajinské pásové obojživelné transportní vozidlo (PTS) nesoucí bojové vozidlo pěchoty na východní břeh u Krynky (30 km severovýchodně od Chersonu a 2 km od řeky Dněpr). Jiní blogeři 7. listopadu tvrdili, že ukrajinské obojživelné bojové vozidlo pěchoty samo překročilo řeku Dněpr poblíž Krynky, a 7. listopadu nechali kolovat samostatné záběry, které měly za cíl ukázat zničený západní obojživelný obrněný transportér na blíže neurčeném místě na východním břehu,“ napsal k situaci ISW. Analytici však jedním dechem dodali, že odmítají spekulovat o vyhlídkách ukrajinských vojáků na východním břehu Dněpru.
Vedle toho prý stále probíhají boje jak u Bachmutu na východě země, tak ve směru na Melitopol na jihu. Další z ruských proválečných blogerů poznamenal, že je potřeba, aby Kreml plně mobilizoval ruskou ekonomiku a obrannou průmyslovou základnu (DIB). Jen tak podle něj Rusko dosáhne vítězství ve válce. Ukrajina je podle něj odhodlána vést válku až do úplného vyčerpání a Rusko bude muset zmobilizovat mnoho sil, chce-li zvítězit.
Podle ISW je však patrné, že Kreml se zdráhá zemi plně přeorientovat na vedení války.
Boje mezi ruskými agresory a ukrajinskými obránci zuří už 623 dní a na obou stranách přibývají mrtví zranění. Na ukrajinské straně mají skvělou pověst patronátní služby pluku Azov, kterou vede Olena Tolkachová. Vede tým lidí, kteří se zabývají léčbou, rehabilitací, zraněných vojáků, pohřbíváním mrtvých vojáků, ale i podporou rodinám, které ve válce ztratily své blízké. Rozpočet organizace se pohybuje od 10 do 15 milionů hřiven měsíčně. Přibližně 20 procent z této sumy padne na pohřbívání vojáků.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.