„Učebnicový případ genocidy.“ Rána Izraeli z vlastních řad! Biden a izraelské peníze. Pozadí

28.10.2023 9:25 | Analýza

„Učebnicový případ genocidy.“ Tak hodnotí izraelské válečné tažení proti obyvatelstvu Pásma Gazy izraelský historik Raz Segal, specialista na výzkum holokaustu. Tři týdny prakticky nepřetržitého izraelského bombardování za sebou zanechaly sedm tisíc mrtvých Palestinců včetně tří tisíc dětí. Izraelský ministr obrany Jo'av Galant prohlásil, že Stát Izrael bojuje proti „lidským zvířatům“. USA nyní chystají pro Izrael další balíček vojenské pomoci, což někteří analytici přisuzují vlivu silné proizraelské lobby ve Washingtonu. Databáze organizace Open Secrets, jež mapuje financování politických kampaní, ukazuje, že současný americký prezident Joe Biden během své kariéry v Senátu obdržel více finančních darů od proizraelských lobbingových organizací než jakýkoliv jiný senátor v historii. Irský ekonom mezitím varuje, že palestinští uprchlíci, vyhnaní za svých domovů izraelskými bombami, brzy zamíří do Evropy.

„Učebnicový případ genocidy.“ Rána Izraeli z vlastních řad! Biden a izraelské peníze. Pozadí
Foto: z internetu
Popisek: bombardování Gazy

Již tři týdny probíhá masivní vojenská kampaň izraelských ozbrojených sil proti Pásmu Gazy, kterou Stát Izrael spustil v reakci na útoky palestinského hnutí Hamás 7. října. Izraelské bombardování hustě osídlených obytných čtvrtí si podle informací gazanského ministerstva zdravotnictví dosud vyžádalo na sedm tisíc lidských životů včetně až tří tisíc dětí. Poté, co americký prezident Joe Biden nad těmito čísly vyjádřil pochybnosti, palestinské ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo konkrétní jména a identifikační údaje 6747 zabitých, z nichž 2665 tvoří děti. 281 těl prý nemohlo být řádně identifikováno. Amnesty International píše o „celých rodinách, které byly vyhlazeny“.

Mezi vybombardovanými objekty jsou školy, mešity a tržnice. Ušetřen nebyl ani řecký pravoslavný chrám svatého Porfyria, jeden z nejstarších kostelů na světě, který izraelské střely zasáhly minulý čtvrtek. Chrám sloužil jako útočiště pro stovky uprchlíků převážně z řad palestinských křesťanů. Izraelský útok, při němž zahynulo 18 lidí, odsoudila Světová rada církví. Pravoslavný patriarchát jeruzalémský jej označil za „válečný zločin, který nelze ignorovat“. „Toto je naše vlast. My ji neopustíme,“ prohlásil palestinský arcibiskup Alexios z Tiberiady, který zůstal s místními křesťany v Gaze. „Dokud bude na území Gazy alespoň jeden křesťan, nikam neodejdu, protože pro ně mohu být nadějí, takže zůstanu v provincii, která ve mě věří. Pokud zemřu, bude mým osudem důstojná smrt!“ prohlásil arcibiskup podle Orthodoxia News Agency. „Proč zabili nevinné lidi, děti, kojence, staré lidi, nemocné lidi, kteří přišli do kostela, aby se jim dostalo ochrany?“ ptá se křesťanský duchovní.

Izraelský historik Raz Segal, jenž působí jako docent na Stocktonské univerzitě zaměřující se na studium holokaustu, má za to, že izraelský postup v Pásmu Gazy nese charakteristické rysy „učebnicového případu genocidy“. „Izraelská kampaň za vysídlení Gazanů – a jejich potenciální úplné vyhnání do Egypta – je další kapitolou Nakby, kdy bylo během války v roce 1948, která vedla ke vzniku Státu Izrael, vyhnáno ze svých domovů přibližně 750 tisíc Palestinců. Útok na Gazu lze však chápat i jinak: jako učebnicový případ genocidy, která se odehrává přímo před našima očima. Říkám to jako odborník na genocidu, který strávil mnoho let psaním o izraelském masovém násilí na Palestincích,“ píše Segal ve svém článku pro židovský server JewishCurrents. Izraelský historik označuje stát, z něhož sám pochází, za „režim apartheidu“ postavený na představě o „židovské nadřazenosti“.

Segal dále vysvětluje, že podle mezinárodního práva (konkrétně Úmluvy OSN o zabránění a trestání zločinu genocidia z prosince 1948) je zločin genocidy definován „úmyslem zcela nebo zčásti zničit národnostní, etnickou, rasovou nebo náboženskou skupinu jako takovou“, přičemž tento genocidní záměr může být realizován například přímým zabíjením příslušníků takové skupiny či úmyslným způsobením skupině takových životních podmínek, které vedou k jejímu úplnému nebo částečnému fyzickému zničení. Politika Státu Izrael vůči Palestincům žijícím v Pásmu Gazy podle Segala naplňuje znaky této skutkové podstaty. Historik jako jeden z důkazů cituje slova izraelského ministra obrany Jo'ava Galanta, který 9. října prohlásil: „Uvalujeme na Gazu úplné obléhání. Žádná elektřina, žádné potraviny, žádná voda, žádné palivo. Vše je uzavřeno. Bojujeme proti lidským zvířatům a podle toho budeme jednat.“ Toto vyjádření podle Segala „výslovně naznačuje plán přivést obléhání ke konečnému cíli, jímž je systematické zničení Palestinců a palestinské společnosti v Gaze, a to jejich zabíjením, vyhladověním, přerušením dodávek vody a bombardováním nemocnic“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Adam Šesták



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Valné shromáždění, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseNechtík , 28.10.2023 11:31:52
OSN přijalo rezoluci vyzývající k okamžitému příměří v zóně palestinsko-izraelského konfliktu. ČR bylo jednou ze 14 zemí hlasujících proti. Proč jsme proti uzavření míru v tomto konfliktu i na Ukrajině?? Nikdo přece nechce aby byl Izrael či Palestina odsouzeni, chtějí jen místo války jednání o míru.

|  11 |  0

Další články z rubriky

I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

12:10 I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

Gesto humanity, které by navázalo na předcházející prezidenty. Těmito slovy nabádal spolek Šalamoun …