Včera přišel zpravodajský server Semafor s informací založenou na obeznámených zdrojích, že součástí případné dohody by mohlo být i uznání Krymu jako součásti území Ruské federace. Server také uvedl, že podobný návrh by se setkal se silným odporem z Evropy a z Ukrajiny.
Odpor se skutečně zvedá, například v Estonsku. „Estonsko nikdy neuzná teritoria nelegálně anektovaná Ruskem,“ vzkázal předseda zahraničního výboru estonského parlamentu Marko Mikhelson.
Bývalý šéf estonské rozvědky a v současnosti poslanec Eerik-Niiles Kross se na téma rozepsal, řka, že uznání ruského zabrání území by byl obrat v samotných základech americké zahraniční politiky. „Znamená to konec mezinárodního právního řádu a státní suverenity, jak je známe,“ tvrdí. Vzpomenul, jak Spojené státy v roce 1932 neuznaly Mandžusko, které od Číny odtrhlo tehdejší Japonsko. A že tento princip je základem charty OSN. V roce 2018 pak Trumpova administrativa vydala prohlášení, že neuznává anexi Krymu. „Nyní se zdá, že tento text byl z webových stránek velvyslanectví USA v Kyjevě odstraněn,“ upozorňuje Kross s tím, že pokud USA mění svůj přístup, pak se od zítřka nalézáme v úplně jiném světě.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Karel Šebesta
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.