Lavrov se ve více než hodinovém rozhovoru s Tuckerem Carlsonem věnoval především výkladu ruského vidění konfliktu na Ukrajině, který je výsledkem vývoje od roku 1991, po rozpadu Sovětského svazu. Aktuální válka na Ukrajině, kterou Rusko stále označuje jako „speciální vojenskou operaci“, podle Lavrova mají na svědomí zejména Spojené státy a jejich loutka Volodymyr Zelenskyj.
Rusko a USA ale podle Lavrova naštěstí ještě nejsou v opravdové válce. „V každém případě to není to, co chceme. My bychom pochopitelně chtěli mít normální vztahy nejen se všemi našimi sousedy, ale obecně se všemi zeměmi, zvláště s tak skvělou zemí, jako je USA,“ uvedl Lavrov a připomněl, že ruský prezident Vladimir Putin opakovaně vyjádřil svůj respekt k americkému lidu, historii Spojených států a americkým úspěchům ve světě.
„Oficiálně nejsme ve válce. Někteří lidé nazývají to, co se děje na Ukrajině, hybridní válkou. S tím bych mohl souhlasit. Je totiž zřejmé, že Ukrajinci by nemohli používat americké rakety dlouhého doletu bez přímé účasti amerického vojenského personálu. To je určitě nebezpečná situace,“ varoval Lavrov před další eskalací ze strany USA.
Rusko slovy Vladimira Putina preferuje mírové urovnání konfliktu prostřednictvím jednání založeného na respektování legitimních bezpečnostních zájmů Ruska, respektu k ruskému lidu žijícímu na Ukrajině. „Ale prezident ve svém posledním prohlášení dal jasně najevo, že jsme připraveni na jakýkoli vývoj událostí. Nechceme situaci zhoršovat. Ale protože se v Rusku používají ATACMS a další zbraně dlouhého doletu, vysíláme signály. Doufáme, že ten poslední z nového systému Orešnik byl brán vážně,“ připomněl Lavrov cvičné použití nejmodernější balistické rakety.
„Poselstvím tohoto signálu je, že Spojené státy a další země, které dodávají kyjevskému režimu zbraně dlouhého doletu, musejí pochopit, že budeme připraveni použít jakékoli prostředky, abychom zabránili Západu v dosažení naší ‚strategické porážky‘. To nedopustíme. Poselství, které jsme chtěli předat testováním tohoto hypersonického systému v reálných podmínkách, je, že budeme připraveni udělat vše pro ochranu našich oprávněných zájmů,“ vysvětlil Lavrov.
Rusko ale podle Lavrova určitě neuvažuje o jaderné válce se Spojenými státy. „Naše vojenská doktrína říká, že nejdůležitější je vyhnout se jaderné válce,“ uvedl Lavrov s tím, že je ale Rusko připraveno vysílat další „signály.“ „Samozřejmě bychom rádi předešli eskalaci. Ale protože se zdá, že někteří jednotlivci v Londýně a Bruselu nehodnotí situaci zcela správně, jsme připraveni poslat další ‚zprávy‘, dokud nevyvodí potřebné závěry,“ varoval ruský ministr zahraničí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jakub Makarovič