Americký vyjednavač s ruskou stranou o válce na Ukrajině Steve Witkoff konstatoval, že nejrychlejší cestou k míru je předat Rusku čtyři ukrajinské regiony, které Rusové chtějí Ukrajincům ukrást, i když všechny čtyři v žádném případě nemají plně pod svou kontrolou. Jedná se o regiony se správními centry Luhansk, Doněck, Záporoží a Cherson.
Je dobře, že máme přímou volbu prezidenta?Anketa
Na spor dvou Trumpových vyjednavačů upozornila agentura Reuters s poznámkou, že Witkoff vyvolal poplach v Trumpově administrativě. Pomyslný poplach se rozezněl ve chvíli, kdy Witkoff pozval do své soukromé rezidence ruského vyjednavače Kirilla Dmitrijeva. „To podle dvou lidí obeznámených se situací spustilo poplach uvnitř Bílého domu a na ministerstvu zahraničí. Američtí představitelé se vyhýbají zvaní úředníků z Ruska, kteří disponují nemalými zpravodajskými dovednostmi, do svých domovů,“ napsala agentura Reuters.
Setkání Witkoffa a Dmitrijeva se nakonec konalo, ale nikoli ve Witkoffově rezidenci, ale v Bílém domě.
Witkoffův návrh prý navíc rozzlobil nemalou část vládnoucích republikánů, kteří mají pocit, že se stávající administrativa staví k Rusku až příliš vstřícně. Zdroj agentury Reuters upozornil, že republikány znepokojil rozhovor Witkoffa s konzervativním publicistou Tuckerem Carlsonem, kde Witkoff promlouval ve prospěch Ruska. Některé republikány toto vystoupení znepokojilo natolik, že si na Witkoffa stěžovali poradci pro národní bezpečnost Miku Waltzovi a ministrovi zahraničí Marcu Rubiovi.
„Witkoff musí odejít a Rubio musí zaujmout jeho místo,“ stálo v dopise z 26. března od Erica Levina, hlavního republikánského dárce, do něhož měla agentura Reuters možnost nahlédnout.
Server listu Washington Post upozornil, že Witkoff nečekaně dorazil do Petrohradu a má se setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Měli spolu jednat 4 hodiny. Kreml zveřejnil video, na kterém si Putin a Witkoff před samotným jednáním potřásají rukou. „Zdá se, že v Trumpově administrativě roste netrpělivost kvůli průtahům v americko-ruských rozhovorech o válce na Ukrajině,“ napsal k tomu server deníku WP.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že budou jednat o válce na Ukrajině a že je to „dobrá příležitost sdělit Trumpovi postoj Ruska“.
Na sociální síti Truth Social se k situaci vyjádřil prezident Donald Trump. „V Rusku musí dojít k posunu. Příliš mnoho lidí umírá. Tisíce lidí každý týden. V hrozné a nesmyslné válce, ve válce, ke které nemělo nikdy dojít a nedošlo by k ní, kdybych byl prezidentem!!!“
Má mít Nora Fridrichová právo pobíhat po sněmovně dle svého uvážení?Anketa
Mike Waltz se však Witkoffa zastal. „Zvláštní vyslanec Witkoff přinesl na diplomatickou scénu bohaté zkušenosti s vyjednáváním v soukromém sektoru a naléhavost a již za několik týdnů vidíme výsledky,“ řekl serveru The Hill poradce pro národní bezpečnost.
Dva vysocí západní diplomaté, kteří jsou v kontaktu s administrativou, uvedli, že se domnívají, že Washingtonu chybí „jasný plán“, jak postupovat vpřed a co dělat, pokud bude Rusko nadále zdržovat americké snahy o dojednání příměří a posléze míru.
„Občas z různých částí americké administrativy lze slyšet protichůdné názory. To posiluje pocit, že vlastně nemají žádný plán,“ sdělil agentuře Reuters jeden z evropských diplomatů, který se vyjádřil pod podmínkou zachování své anonymity.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák