Dosluhující demokratický americký prezident Joe Biden povolil Ukrajincům používat rakety systému ATACMS, rakety dlouhého doletu, proti cílům v Rusku, konkrétně v ruské Kurské oblasti. Agentura Reuters upozornila, že toto rozhodnutí mohlo přijít až příliš pozdě na to, aby ještě něco dokázalo změnit v této válce.
Michael Kofman, vedoucí pracovník Carnegie Endowment for International Peace ve Washingtonu prohlásil, že se význam tohoto povolení přeceňuje. „Rozhodnutí přichází pozdě a stejně jako jiná rozhodnutí v tomto duchu může být příliš pozdě na to, aby podstatně změnilo průběh bojů,“ řekl Michael Kofman. „Dálkové údery byly vždy jen jedním z dílků skládačky a v této válce byly příliš zatíženy očekáváními.“ Už proto, že Rusové již odsunuli řadu klíčových prvků nutných pro vedení války mimo dosah raket ATACMS, protože Ukrajinci žádali o povolení opravdu dlouho a armáda agresora se mohla lépe připravit.
Na Kofmanova slova upozornila agentura Reuters.
Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis řekl, že „zatím neotevírá šampaňské“, protože není známo, kolik raket Ukrajinci mají.
Kyjevský vojenský analytik Serhij Kuzan uvedl, že v Rusku v hloubce až 500 km od Ukrajiny existuje řada cílů, které kyjevské síly považují za priority, ale mnohé z nich budou stále mimo dosah ATACMS.
V ulicích Kyjeva v pondělí podle agentury Reuters panoval všeobecný pocit, že rozhodnutí pomůže, ale že přišlo příliš pozdě. „Mělo být využito buď jako preventivní opatření, nebo jako ostrá reakce v únoru nebo březnu 2022. Teď to nehraje velkou roli,“ řekla 21letá Olga Korovjačuková.
Ale tak či tak to Ukrajincům poskytne určitou taktickou výhodu. Konkrétně právě v ruské Kurské oblasti, kterou Ukrajinci mohou využít jako kartu při případných vyjednáváních s Ruskem o budoucích podmínkách míru a případných výměnách území.
Otázkou také je, jak dlouho zůstane Bidenovo povolení v platnosti. Kritizoval ho např. Richard Grenell, jeden z nejbližších zahraničněpolitických poradců vracejícího se prezidenta Donalda Trumpa, který Bidena nahradí 20. ledna.
Pak je tu také otázka, kolik ukrajinského území dokážou Rusové ještě ukrást do 20. ledna. Analytik Tyler Weaver na sociální síti X ukázal, že Rusové postoupili při bojích o Kupjansk. O město, které bylo ještě donedávna velmi dobře bráněno.
„Zdá se, že Rusové z velké části vyhnali ozbrojené síly Ukrajiny z východní (a silně industrializované) poloviny Kupjanska – strategického města východně od Charkova, které bylo až dosud fanaticky bráněno – během několika hodin s minimálními ztrátami. Očekávejte další údery,“ napsal Weaver.
The Russians seem to have largely driven the AFU out of the eastern (and heavily industrialized) half of Kupyansk - a strategic city east of Kharkov, fanatically defended until now - in a matter of hours with minimal losses.
— Armchair Warlord (@ArmchairW) November 19, 2024
Expect more hammer blows as they continue to attack. https://t.co/uk7EcQRloR
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.