Ursula von der Leyenová přijela do Prahy na Green Deal Summit, kde oznámila schválení Národního plánu obnovy pro Česko ve výši 9,2 miliardy eur – tedy téměř 225 miliard korun. Peníze by měly jít na digitalizaci a zejména na zelenou transformaci spojenou s proměnou energetiky a průmyslu v rámci zelené dohody.
Šéfka EK si v Praze našla čas i na položení kytice k památníku prvního českého prezidenta Václava Havla. „V Praze ctím odkaz Václava Havla. V postkomunistické éře jeho vedení zajistilo, že se v regionu prosadily demokratické hodnoty. Horlivě se zasazoval o evropskou integraci a podporoval pocit sounáležitosti a jednoty od Východu na Západ. Naše Unie mu za mnohé vděčí,“ uvedla na síti X (dříve Twitter) von der Leyenová.
In Prague, I honor Vaclav Havel's legacy.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) September 26, 2023
In the post-Communist era, his leadership ensured that democratic values took root in the region.
He fervently championed European integration, fostering a sense of belonging and unity from East to West.
Our Union owes him so much. pic.twitter.com/3Q98nv4C7T
To ocenil například publicista Petr Janyška, podle kterého takový akt ukazuje na pokračující úctu, jaké se ve světě těší Václav Havel. „Uvědomujeme si, jak velkou přitažlivou sílu má ve světě stále V. Havel? Že je stále symbolem toho nejlepšího z ČR? Předsedkyně Evr. komise U. von der Leyen byla dnes v Praze jen pár hodin na jednu konferenci, ale našla si čas zajít na piazzettu Nár. divadla uctít Havlovu památku,“ reagoval Janyška.
Uvědomujeme si, jak velkou přitažlivou sílu má ve světě stále V.Havel? Že je stále symbolem toho nejlepšího z ČR?
— Petr Janyška (@JanyskaPetr) September 26, 2023
Předsedkyně Evr.komise U. von der Leyen byla dnes v Praze jen pár hodin na jednu konferenci, ale našla si čas zajít na piazzettu Nár.divadla uctít Havlovu památku. pic.twitter.com/U5OCkcfkdq
Podle některých komentujících ale von der Leyenová nemá co mluvit o demokracii, když v čele Evropské komise nijak nepomohla Arménii v oblasti Náhorního Karabachu. „Prodali jste demokracii diktátorovi Alijevovi!!! Už nikdy nemluv o demokracii! Ty zrádkyně!!!!“ stálo v jednom z příspěvků.
You sold democracy to dictator Aliyev!!!
— . (@Enjik) September 26, 2023
Never again talk about democracy! You traitor!!!! https://t.co/CWN59Td1Hz
Ten narážel na události minulého týdne, kdy Ázerbájdžán napadl a s pomocí armády obsadil oblast Náhorního Karabachu v Arménii, o kterou tyto dvě země vedou dlouholeté spory. „Ázerbájdžán za jediný den splnil zadání své operace v Náhorním Karabachu a obnovil tam svou svrchovanost,“ prohlásil ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev, který je prezidentem od roku 2003, kdy mu funkci de facto předal jeho otec.
Evropská unie konflikt v Náhorním Karabachu příliš nekomentovala, čehož si všiml i politolog Tomáš Šmíd. „Mezinárodní společenství považuje problém za regionální nepříjemnost. Tváří v tvář ruské agresi na Ukrajině navíc za skoro až banalitu, kdy navíc léta byla Arménie považována za proruskou zemi, a tento region spíše za záležitost Moskvy. Čili jakékoliv velmocenské oslabení Moskvy je spíše vítáno a arménská otázka se s tím svezla,“ uvedl Šmíd pro Novinky.cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič