Češi až ve slevě, pro Rakušany běžná cena. Velikonoční nákup u sousedů nám vyrazil dech

12.04.2025 11:45 | Reportáž

Stogramové maxi čokoládové vejce s překvapením v přepočtu za stovku, stejně tak 400gramový mazanec. Už nabarvené vejce natvrdo, kus v přepočtu za necelých devět korun. I na takové ceny jsme narazili v sousedním Rakousku. Vyjeli jsme se podívat, na kolik tam vyjdou letos velikonoční dobroty. Některé jsme porovnali i s cenami u nás. Připomeňme, že průměrný plat v Rakousku je více než dvojnásobný oproti ČR. „Ještě si pamatuji, jak po revoluci jezdili z Rakouska k nám na nákupy. A teď jezdíme my k nim,“ zaznělo. Vzpomněli jsme si i na premiéra Fialu a rovnou okoukli také cenu Nutelly.

Češi až ve slevě, pro Rakušany běžná cena. Velikonoční nákup u sousedů nám vyrazil dech
Foto: Zuzana Bednářová
Popisek: Cena Nutelly v Rakousku, začátek dubna 2025

Velikonoce budou letos zase o něco dražší, upozorňovali v médiích někteří ekonomové. Pravdou je, že při pohledu na ceny velikonočních pochoutek v obchodech v ČR se zákazníkům mnohdy tají dech. Ačkoliv, jak se Velikonoce blíží, některé zboží je už ve slevách. Vypravili jsme se do Rakouska, abychom zjistili, na kolik vyjdou velikonoční dobroty tam. A podívali jsme se rovnou i na další ceny. 

Anketa

Je dobře, že máme přímou volbu prezidenta?

hlasovalo: 5152 lidí


Maxi čokoládové vejce s překvapením za stovku. U nás také. Ale v akci…

Čokoládová vajíčka, zajíčci, ale třeba i lízátka. Nabídka velikonočních cukrovinek v Rakousku je opravdu nepřeberná. Samozřejmě nechybí ani pečení beránci, kynuté velikonoční věnce či dokonce „vánočky“. Malý pečený beránek vyšel na 4,99 eur, 400gramový mazanec v akci na 3,99 eur, tedy přibližně sto korun.

Anketa

Má mít Nora Fridrichová právo pobíhat po sněmovně dle svého uvážení?

2%
96%
hlasovalo: 4709 lidí
Stejně jako v ČR, i v Rakousku se teď před Velikonocemi prodávají vejce uvařená natvrdo a rovnou nabarvená. V Rakousku jsme objevili deset kusů za 3,49 eur. Cena za kus v přepočtu necelých devět korun. V ČR byla v jednom ze supermarketů cena šesti nabarvených vajíček původně 70 korun, ve slevě pak 50 korun, tedy jedno vejce původně zhruba za 11 korun, nyní za 8 korun.

A jak to vypadá v Rakousku s čokoládovými velikonočními dobrotami? Například 100gramové čokoládové Kinder maxi vejce, které v sobě skrývá překvapení, vyjde v Rakousku na necelá 4 eura, v přepočtu (v kurzu euro za 25 korun) tedy zhruba na 100 korun. Maxi vejce jsme našli v letáku supermarketu i u nás. Cena? Stejná jako v Rakousku. Ovšem tady se jedná o cenu v akci, původní cena 169,90 korun. 90gramový čokoládový zajíček Milka vyšel v Rakousku v akci na 1,99 eur, tedy zhruba na 50 korun. Poloviční v Česku v jednom z letáků před slevou na 40 korun, po slevě na 32 korun. 100gramový Lindt zajíc v Rakousku 3,99 eur, tedy zhruba sto korun; u nás v jednom z obchodů původně 130 korun, ve slevě 90 korun.

„Velikonoce mám odmalička ráda. Babička nám u nich na vesnici dělala krásné. A já je zase chci dělat krásné svým vnoučatům. Malujeme vajíčka, manžel s vnukem plete pomlázku. Sladkosti jim nakupujeme už tradičně tady, nejen na Velikonoce. Něco vyjde i levněji, navíc děti tvrdí, že jim ta čokoláda odtud víc chutná. Nevím, já to nejím. Ale máme to sem kousek, tak proč jim neudělat radost. A ještě si uděláme výlet,“ usmívala se paní, která se představila jako Eva Průchová.

Foto: Zuzana Bednářová

Milka za 50 korun, v Česku bez slevy za 66… A co Nutella?

Při prohlížení sladkostí jsme si vzpomněli na našeho pana premiéra a jeho tolik populární „akci“, kdy porovnával cenu Nutelly u nás a v Německu. A tak jsme se šli podívat, jak jsme na tom v porovnání s Rakouskem. Kilovou Nuttelu jsme tady objevili za 6,99 eur, tedy zhruba za 175 korun. V letáku jednoho ze supermarketů v ČR byla v minulých dnech původní cena kilové Nuttely 239 korun, poté ve slevě 199, s aplikací 179 korun.

Rovnou jsme se také podívali, kolik u našich rakouských sousedů stojí čokoláda Milka, jejíž cena se u nás v posledních měsících vskutku „pěkně“ vyšplhala. 90gramovou Milku jsme našli za 1,99 eur, tedy v přepočtu za zhruba 50 korun. Na českých regálech jsme ji naopak našli za téměř 66 korun. V dalším obchodě v ČR pak byla z této ceny zlevněná na 29,90. Opět ale připomeňme více než dvojnásobný průměrný plat v Rakousku.

U jednoho z rakouských supermarketů jsme oslovili německy mluvící dvojici. „Ne, do Česka už nakupovat nejezdíme. Občas si k vám zajedeme v neděli na oběd, třeba do Vyššího Brodu. Tam je to opravdu hezké. Takže to máme jako výlet. Ale že by u vás bylo jídlo nějak levnější, tak to už opravdu ne,“ reagoval muž zhruba středního věku na naši otázku, zda se lidem v Rakousku stále ještě vyplatí vydat se do Česka na nějaké větší nákupy. Žena po jeho boku jen přitakala.

Foto: Zuzana Bednářová

Boloňské špagety v přepočtu za 297 korun, řízek za čtyři stovky…

Když už jsme se vydali na velikonoční nákupy za hranice, zajímalo nás, kolik v rakouském městečku nedaleko česko-rakouských hranic zaplatíme za oběd. Zašli jsme si do restaurace, kam prý rádi zamíří při nákupech i Češi. Ochutnali jsme nabídku z meníčka, květákové placky s brambory a dipem, cena 11,70 eur, v přepočtu zhruba 290 korun. O pár korun víc pak stály v meníčku boloňské špagety. Nahlédli jsme i do běžné nabídky a objevili například vepřový řízek. I s přílohou vyšel na zhruba 400 korun.

I tady jsme narazili na Čechy. „Vidíte, já si ještě dnes pamatuju, když se otevřely hranice, tak ještě pár let potom si k nám z Rakouska jezdili nakoupit, jezdily celé rodiny, party přátel na obědy, zákusky kupovali po krabicích. Byl to pro ně ráj, doslova za hubičku. A dneska? Dneska my jezdíme sem. Ceny jsou podobné, něco i levnější, a o kvalitě se asi vůbec nemusím zmiňovat, viďte?“ usmívala se na nás paní, která zrovna odcházela s manželem, jak sama řekla, po velmi dobrém obědě.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

Jste pro uzákonění eutanazie?

Dobrý den, dočetla jsem se, že se v senátu otevřelo téma uzákonění eutanazie. Znamená to, že se tím někdo bude opravdu zabývat? Přijde mi, že se jako politici tomuto tématu vyhýbáte jako čert kříži. Nemyslíte, že pro řadu lidí může být vysvobozením? Jsem si samozřejmě vědoma toho, že jde asi o nejvá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 32 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Za 35 let budování kapitalismu, jsme si probudovali do řiti,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusemispet , 12.04.2025 12:18:15
ale 10% tkzv. ‚‚šikovných", se má bohovsky dobře! A o tom to prý je!!!

|  13 |  0

Další články z rubriky

Profesor Staněk: Evropské elity jsou debilní. Až vypukne válka, peníze nebudou mít cenu

21:07 Profesor Staněk: Evropské elity jsou debilní. Až vypukne válka, peníze nebudou mít cenu

Slovenský ekonom Peter Staněk promluvil o válce na Ukrajině, o logice zbrojení, která byla patrná ji…