Imunolog Vojtěch Thon řekl, že ČR je v úplně jiné situaci než před rokem, protože řada lidí se s virem už setkala, tedy nejsou „imunitně naivní“, což ještě podpořilo očkování. Nárůst čísel ho nepřekvapuje, protože se jedná o sezónní nemoc. Ovšem problém vidí v tom, že nakažení nedostávají včas patřičnou léčbu ještě předtím, než se dostanou do nemocnice, kde pak umírají v těžkém stavu. Konstatoval, že pokud se na virus bude testovat, tak bude zachytáván. Ale dodal, že je rozdíl mezi infikovanými a nemocnými a právě ti, kdo jsou nemocní a v rizikové skupině, by měli zavčas dostat léčbu.
„A to od praktických lékařů. V současné době chybí doplnění této léčby do praktických postupů pro praktické lékaře, aby mohli nasadit také léky, které patří do té skupiny imunitu potlačujících léků, to je první věc, a za druhé, aby mohli testovat, zda dochází k poruchám krevního srážení a mohli nasadit včasnou léčbu, která existuje a není tak drahá, lidem, kteří jsou v domácím ošetřování, aby se nedostávali do nemocničního prostředí,“ doporučil vědec. Dodal, že podání monoklonálních protilátek je jen špička ledovce a mluví o jiných problémech spojených s covidem.
Co se týče požadavků na kontrolování očkování/testu v restauracích, o kterém se hovoří, Thon řekl, že „víte, jak to dopadá“, když je povinnost svalena na třetí subjekt. Je podle něj také zbytečné selektivně testovat neočkované, když očkovaní jsou přenašeči. A pokud jde o návrh testovat všechny, Thon se ptal, zda je to třeba, když je koronavirus již prakticky sezónním virem. „Naše populace je v té situaci, že se s ním setkala masivně, to byla ta silná vlna od října minulého roku do března tohoto roku. A poté je doočkována. Čili my teď reagujeme na běžnou infekci, se kterou jsme se tady setkávali, sice ve variantě delta, ale je to varianta, ne nový typ viru, a máme možnost léčby,“ řekl Vojtěch Thon a zopakoval svou pointu o podávání imunosupresivních a protisrážlivých léků ještě předtím, než se pacientův stav zhorší tak, že bude muset být hospitalizován.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: kas
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.