„Vlhkej fízlův sen.“ Rakušan ukázal projekt vnitra. Sleduje, kam jezdíte. Pohoršení na síti

06.06.2024 18:55 | Monitoring

Ministerstvo vnitra spustilo projekt Portál geolokačních dat s názvem „Kam dojíždíme“. Na základě informací mobilních operátorů lze dohledat pohyb obyvatelstva ať za prací, do školy, k lékaři, na úřad a podobně. To vše má podle ministra vnitra Víta Rakušana poskytnout cenná data k optimálnímu rozvoji státní správy a infrastruktury. „Jo, jo, vlhkej fízlův sen,“ vidí za tím někteří snahu sledovat české občany.

„Vlhkej fízlův sen.“ Rakušan ukázal projekt vnitra. Sleduje, kam jezdíte. Pohoršení na síti
Foto: usetreno.cz
Popisek: Mobilní telefon - ilustrační foto

„Ministerstvo vnitra spustilo Portál geolokačních dat. Najdete na něm unikátní informace o mobilitě obyvatel Česka, které jste – bez přehánění – ještě neviděli. A to díky geolokačním datům, která poskytují tři hlavní mobilní operátoři,“ chlubí se vnitro na sociálních sítích.

 

 

Portál geolokačních dat, dostupný na adrese Kamdojizdime.cz, konkrétně umožňuje pro jednotlivé obce vyhledat data o mobilitě obyvatelstva. Informace obsažené na portálu zahrnují počet trvalých rezidentů každé obce, průměrný počet přítomných osob v každou konkrétní hodinu týdně a cesty, které občané podnikají, a to včetně typu vyjíždějících a dojíždějících osob.

Záměrem projektu je podle tiskové zprávy Ministerstva vnitra zohlednit potřeby občanů při umísťování jednotlivých veřejných služeb. Právě z dat mobility populace se totiž dá odvodit optimální rozmístění služeb na každém území. Získání těchto dat umožní nákup dat z geolokační sítě mobilních operátorů, podle vyjádření vnitra jde o zcela anonymní databázi statistických údajů.

Cílem je tedy nastavení struktury územněsprávního členění, tak aby občané mohli cestu na úřad spojit s jinými (pro sebe přirozenými) aktivitami, např. prací, školou, nákupy, návštěvou lékařských, kulturních či sportovních zařízení.

„Díky údajům lze efektivně plánovat rozvoj dopravních systémů, lokalizaci veřejných služeb, kapacity technické infrastruktury či občanské vybavenosti. Zároveň lze údaje využít pro územní plánování a strategické rozvojové dokumenty, popřípadě pro krizové řízení, evakuační plány a podobně,“ nastínil možné využití dat ministr vnitra Vít Rakušan.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Jakub Makarovič

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Dnes jsem sledoval tiskovku o tom jak BIS vyšetřovala zásah na Fakultě., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseTrashman , 06.06.2024 22:06:53
Celou tou tiskovkou se táhla jako červená nit za žádnou cenu nepřipustit selhání řídících pracovníků. Práci policistů by rozhodně neměli vyšetřovat bývalí policisté, ale nezávislý orgán kde nikdo nikdy nebyl u policie. Vydržel jsem se dívat jen chvíli, protože ty lži tam byli tak okaté, že to nešlo přehlédnout. Každý si může na internetu najít časový harmonogram akce a může se vesele zasmát kdyby nešlo o zbytečně zmařené životy. Doufám, že ti co řídili tu katastrofu již pracují jen ve skladu.

|  12 |  0

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…