„Vrací se to tady k roku 1969.“ Bašta narovinu řekl, k čemu by využil funkci prezidenta

27.11.2022 13:45 | Kauza

Za normalizace strávil čas za mřížemi ve věznici na Borech, kde z nelegálního rádia tajně poslouchal Svobodnou Evropu. Po listopadu 1989 působil v diplomacii, Parlamentu i ve vládě. Nyní Jaroslav Bašta kandiduje na nejvyšší ústavní funkci za hnutí SPD jako jeden z devíti potvrzených prezidentských kandidátů. Jako bývalý velvyslanec v Rusku i na Ukrajině se domnívá, že jediným řešením současného konfliktu je kompromis. Kvůli politické korektnosti má prý někdy pocit, že se naše společnost začíná vracet do temné minulosti, svěřuje se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Prozradil také, jak plánuje získat hlasy mladých voličů.

„Vrací se to tady k roku 1969.“ Bašta narovinu řekl, k čemu by využil funkci prezidenta
Foto: Archiv Jaroslava Bašty
Popisek: Jaroslav Bašta

Kandidátem hnutí SPD v nadcházející prezidentské volbě je poslanec Jaroslav Bašta. Někdejší disident, který byl za normalizace z politických důvodů dokonce vězněn, po listopadu 1989 započal kariéru v diplomacii a profesionální politice. Ve vládě Miloše Zemana (ČSSD) zasedl jako ministr bez portfeje pověřený řízením koordinace tajných služeb. Později také působil jako velvyslanec v Rusku i na Ukrajině, tedy ve dvou evropských státech, které se momentálně nacházejí ve válečném konfliktu. Jak hodnotí současnou válku z pozice diplomata, který v obou zemích strávil několik let? Ne jen o tomto tématu promluvil Jaroslav Bašta v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Mírovou dohodu mezi Ukrajinou, resp. Západem, a Ruskem považuje tento bývalý diplomat za nutnou a nevyhnutelnou. Jako možné řešení spatřuje model podobný tomu, který byl zaveden v 50. letech na konci války na Korejském poloostrově. Takový kompromis se prý nebude líbit ani jedné straně, ale jedinou další alternativou je podle něj „boj do samého konce“, který by mohl mít katastrofické následky pro celý kontinent. „Rusko je jaderná velmoc. A pokud máme i dále v Evropě vedle sebe existovat, tak bude třeba vymezit prostor pro Evropskou unii a pro Rusko. My podél Ruska nedokážeme postavit Velkou čínskou zeď. A zároveň ho nedokážeme odstranit. Tady je třeba být realistický. Počítat s tím, že pokud jde o Rusko, je součástí evropského kontinentu, evropské politiky a také evropské bezpečnosti. Jen na tom záleží, zda náš kontinent bude pokračovat, nebo zda se z něj nestane jaderná poušť,“ hodnotí situaci někdejší velvyslanec v Moskvě a Kyjevě.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: AKS

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Byl by to dobrý prezident, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseQ , 27.11.2022 14:40:18
ale asi nemá moc velkou naději. Jeho předností je, že zná Rusko i Ukrajinu, mohl by přinést zklidnění situace. Ta válka zasahuje i nás, proto je důležité, aby skončila.

|  5 |  0

Další články z rubriky

Listopadový Ivan Hoffman: Střední třída si nevážila socialistické totality

16:47 Listopadový Ivan Hoffman: Střední třída si nevážila socialistické totality

POHLED IVANA HOFFMANA Takzvaný socialismus i kapitalismus v Česku měli něco společného, srovnává k b…