Ve francouzské politice došlo k významné události. Francouzský soud odsoudil prezidentskou kandidátku Národního sdružení Marine Le Penovou k nepodmíněnému trestu vězení za to, že z peněz určených na financování asistentů v europarlamentu financovali zaměstnance strany. Vinnými soud uznal ještě dalších osm členů Národního sdružení a 12 parlamentních asistentů. Kromě toho ale má Le Penová pětiletý zákaz se ucházet o veřejné funkce. Le Penová považuje rozsudek za politické rozhodnutí a podle ní by mělo pohoršit všechny, kdo věří v demokracii. Proti rozsudku se hodlá bránit.
K odsouzení Le Penové a zakázu kandidatury se už vyjádřila řada českých i evropských politiků, političku podporuje například maďarský premiér Viktor Orbán.
Proti tomu, aby jí bylo bráněno v ucházení se o funkci prezidentky však ostře protestuje i zakladatel Pirátské strany Jiří Kadeřávek. „Mám jakousi představu, jak se využívají peníze na platy asistentů a jak běžná je kombinace práce pro zastupitele s prací pro stranu. To, že je kolikrát sdílení těchto prostředků přímo podmínkou pro získání mandátu, je naprosto běžná praxe a jakkoliv má soud právo nastavit hranice, tak přece ne tím, že zasadí ránu transparenci demokratického procesu,“ argumentuje.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.