Při tiskové konferenci se chopil mikrofonu Radek Bartoníček, redaktor webu Aktuálně.cz. „Pane doktore, vy jste takovej trošku guru některých lidí,“ oslovil profesora Berana. Po výkladu, jak potkává vdovy a lidi, kterým zemřel někdo příbuzný, se posměšně zeptal, co by tedy Beran navrhoval vládě, když se „blíží omikron“.
Profesor doporučuje jako první provést analýzu, kteří lidé umírají nebo končí na JIP. „Během druhého roku došlo k shiftu od osob, které jsou starší šedesáti let, k osobám mladším šedesáti let,“ začal vysvětlovat.
U lidí mladších šedesáti let se ale objevují podobné rizikové faktory. Tím prvním je obezita, druhým cukrovka. „Já už celé dva roky hovořím o tom, že je potřeba všechna opatření dělat individuálně a cíleně,“ připomněl.
Očkování by podle něj mělo být cíleno na ty rizikové skupiny, které máme definované.
Kromě toho je třeba stále analyzovat, jestli v definici rizikových skupin nedošlo ke změně. Jenže realita je podle Berana taková, že poslední takovou analýzu dělali profesoři Černý a Dušek v srpnu.
Rizikové faktory tato analýza zjistila čtyři: Věk, obezitu, cukrovku a ischemickou chorobu srdeční.
Pak Beran kritizoval zcela chybný přístup k chápání epidemie. Dnes je jako příčina epidemie vnímán virus a jako následek pozitivita, zjištěná testem.
„Ale my všichni si tady myslíme, že ten koncept je úplně jiný,“ vysvětloval dále. V tomto konceptu je příčinou nemoc a následkem úmrtí na nemoc.
(Pasáž v čase záznamu 1:00:00)
Pokud bychom změnili toto uvažování, mělo by to i praktické důsledky. Například by to dalo větší možnosti praktickým lékařům, kteří dnes některé přípravky ani nemohou předepisovat, protože vše je orientováno na nemocniční péči o covidové pacienty.
Podle Berana existují tři základní, odbornou literaturou popsané, covidové komplikace: Pokles hladiny bílých krvinek, změna srážení krve a bakteriální komplikace, které přicházejí kolem sedmého dne. Na prevenci těchto tří komplikací se má péče cíleně zaměřit.
Tuto prevenci jsou schopni zvládnout praktičtí lékaři. Kdo nemá možnost se k němu dostat, pro něj by měly být zřízeny alternativy v podobě telefonních center. Stále by ale mělo platit, že péče je mířena cíleně. A to se dnes neděje, i když to při současném stavu znalostí o covidu je možné.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: jav
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.