„Vybírají poplatky i na pohřbu, za každou hodinu tanečních u vašich dětí.“ Senátor Valenta před klíčovým hlasováním udeřil na Petra Jandu a spol.

21.01.2019 22:20 | Zprávy

V prosinci proběhla na půdě Senátu politická bitva, jejímž hlavním aktérem byl senátor Ivo Valenta a jeho padesát pět kolegů, které dokázal získat na svou stranu. Šlo v ní o autorské poplatky - které inkasuje Ochranný svaz autorský (OSA) - za poslouchání hudby z televize nebo rádia v restauracích. Valenta prosazuje, aby se poplatky nadále platily jen v podnicích, kde má poslech hudby hospodářský význam. A umělcům se to ani trochu nelíbí. Petr Janda z Olympiku se rozčílil opravdu hodně.

„Vybírají poplatky i na pohřbu, za každou hodinu tanečních u vašich dětí.“ Senátor Valenta před klíčovým hlasováním udeřil na Petra Jandu a spol.
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Ivo Valenta

Dosud platný autorský zákon říká, že podniky, kde se pouští hudba, mezi které patří i restaurace a obchody, musejí odvádět poplatky Ochrannému svazu autorskému za to, že svým zákazníkům hudbu pouštějí.

Nezávislý senátor Ivo Valenta zvolený za Stranu soukromníků ČR by to však rád změnil. Jak sám říká, nikdy nepřestane usilovat o to, aby se živnostníkům a drobným podnikatelům v této zemi dýchalo lehčeji. Restauratéry by proto rád zbavil povinnosti odvádět svazu tyto poplatky. Spolu s padesáti dalšími kolegy prosadil změnu autorského zákona, tak aby poplatky museli podnikatelé platit jen v místech, kde je hudba využívána k hospodářským účelům.

„Za živnostníky se prostě nepřestanu prát. Pokud máte chvilku, podívejte se na mé vystoupení během prosincového zasedání Senátu, kde jsem díky podpoře dalších padesáti kolegů prosadil změnu autorského zákona,“ oznámil Valenta na sociální síti Facebook.    

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Cecílie Jílková: Pozor, pandemická dohoda WHO má sloužit lobbistům, cenzuře a digitálnímu sledování

15:59 Cecílie Jílková: Pozor, pandemická dohoda WHO má sloužit lobbistům, cenzuře a digitálnímu sledování

Pokud vám minulá pandemie přišla jako zlý, hodně dystopický sen, tak Pandemická dohoda WHO v podstat…