„Vyhnali je do pouště.“ A pak že to nejde: Itálie drasticky srazila migraci

08.01.2025 13:10 | Zprávy

Italská premiérka Georgia Meloniová vyškolila Němce. A s nimi i celou EU. Všem ukázala, jak skutečně snížit příliv migrantů přes Středozemní moře. Pro porovnání úspěchů německé a italské vlády je třeba podívat se na pár čísel. A na jeden příběh z pouště.

„Vyhnali je do pouště.“ A pak že to nejde: Itálie drasticky srazila migraci
Foto: Repro Youtube
Popisek: Giorgia Meloniová

Nejčtenější německý deník Bild upozornil, že italská premiérka Georgia Meloniová na rozdíl od končící německé vlády skutečně efektivně snížila příliv nelegálních imigrantů do Itálie. Italský ministr vnitra Matteo Piantedosi na přelomu roku poznamenal, že úřady „snížily počet nelegálních příchodů o 60 procent ve srovnání s předchozím rokem a o 38 procent ve srovnání s rokem 2022“.

Vyjádřeno v absolutních číslech počet nových migrantů podle údajů prezentovaných vládou v Římě klesl ze 157 651 na 66 617. A jak se to povedlo?

Anketa

Chcete, aby ruští lední hokejisté startovali na olympiádě 2026?

hlasovalo: 5715 lidí
„Klíčem ke snížení přílivu migrantů ze severní Afriky byla dohoda s Tuniskem, kterou Meloniová vyjednala v létě 2023 společně se šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a tehdejším nizozemským premiérem Markem Ruttem. Jediný cíl: zastavit pašeráky lidí!“ napsal deník Bild.

K tomu nabídl jedno srovnání s německou imigrační vlnou. V Německu bylo v roce 2024 jen do listopadu podáno 236 399 žádostí o azyl, z toho 216 861 prvotních žádostí.

Součástí italské dohody bylo i otevření uprchlického centra v Itálii, které je z rozhodnutí soudu uzavřeno a italská vláda usiluje o jeho znovuotevření. Vedle toho dohoda zahrnovala i zvýšený námořní dohled na moři a ztížení pravidel pro přepravu osob přes Středozemní moře pro soukromé lodě. To všechno prý ztížilo práci pašeráků, kteří si raději našli snadnější obživu jinde než na ose Afrika–Itálie. Server deníku Bild poznamenal, že příklad italské premiérky Meloniové ukazuje, že národní vlády rozhodně nejsou bezmocné, pokud jde o imigraci.

Nevládní organizace Mediterranea Saving Human tvrdí, že tuniské úřady zachytily skupinku osmi migrantů, které odvedly do pouště a opustily je.

„Byli jsme upozorněni, že skupina 8 gambijských státních příslušníků, kteří byli 30. prosince chyceni na moři tuniskou pobřežní stráží, byla dopravena zpět na pevninu a odvedena do pouště,“ upozornila nezisková organizace na sociální síti X. A na takové chování úřadů podala oficiální stížnost.

 

 

I tak prý může vypadat práce tuniských úřadů s migranty.

V Německu se zatím nedaří. Ještě v roce 2019 se prý podařilo z Německa deportovat 22 tisíc odmítnutých žadatelů o azyl. Naproti tomu za poslední rok se podařilo deportovat necelých 18 400 lidí.

 

 

 

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 24 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Slava Italii, ale porad jsou ty pocty neskutecne vysoke, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskusePavel Mareš , 08.01.2025 14:58:22
Pokud se ma Evropa zahranit, musi pocty vyvezenych byt vetsi nez dovezenych.

|  7 |  0

Další články z rubriky

„Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

22:05 „Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

Ekonomka Ilona Švihlíková v rozhovoru pro XTV předestřela svá očekávání od roku 2025, která rozhodně…