Průměrný důchod se tak má od června zvýšit o zhruba 760 korun měsíčně, zatímco bez novely by se v návaznosti na míru inflace zvýšil o 1770 korun. Prezident Petr Pavel, který nyní návrh posoudí, slíbil stanovisko zveřejnit v pátek.
Pro schválení vládní důchodové novely hlasovalo 48 členů frakcí vládní koalice ze 72 přítomných senátorů. Proti bylo 12 členů horní parlamentní komory hlavně z řad opozičních ANO, SEN 21, ČSSD a vládních Pirátů, k nimž se připojili dva senátoři SLK, lidovec Jiří Čunek a Jana Zwyrtek Hamplová (za Nezávislé).
„Já jsem přišel do Senátu jako právník a jedním z mých hlavních úkolů bylo dbát na čistotu zákonů. Bylo by pro mě ostudné hlasovat pro novelu, kterou by pak případně zrušil Ústavní soud,“ řekl předseda frakce Václav Láska.
Zbývajících 12 senátorů včetně Hany Kordové Marvanové (za ODS) a Daniely Kovářové (nezávislá), které v ústavně-právním výboru v úterý podpořily zamítnutí novely, se hlasování zdrželo. Projednávání novely trvalo pět a čtvrt hodiny.
Že senátoři kývli na spornou novelu k valorizaci důchodů, kvitoval exministr financi Miroslav Kalousek (TOP 09). „Senát rozhodl moudře. Jediná instituce, která může autoritativně konstatovat kolizi s Ústavou, je Ústavní soud. Snad se tak rozhodne i prezident republiky,“ napsal na twitteru.
Senát rozhodl moudře. Jediná instituce, která může autoritativně konstatovat kolizi s Ústavou, je Ústavní soud. Snad se tak rozhodne i prezident republiky. https://t.co/TXF87CYFiP
— Miroslav Kalousek???????? (@kalousekm) March 8, 2023
Zástupci opozičních parlamentních strana schválení sporné snížení valorizace důchodů horní komorou kritizují.
„Tak jestli má být Senát pojistkou demokracie, jak nám neustále vtloukají do hlavy, tak musím konstatovat, že právnímu státu u nás právě vylítly pojistky. Senát schválil důchodovou novelu 48 hlasy. 12 bylo proti. Inu krev není voda a stranická knížka není jen tak ledajaký papír,“ uvedl poslanec Radek Vondráček (ANO).
Tak jestli má být Senát pojistkou demokracie, jak nám neustále vtloukají do hlavy, tak musím konstatovat, že právnímu státu u nás právě vylítly pojistky.
— Radek Vondráček (@vondraczech) March 8, 2023
Senát schválil důchodovou novelu 48 hlasy. 12 bylo proti.
Inu krev není voda a stranická knížka není jen tak ledajaký papír. pic.twitter.com/S9fu1wgYTQ
„Pokud Senát měl být pojistkou ústavnosti, pak mohu konstatovat, že právě státu vyletěla pojistka,“ napsala na twitteru poslankyně Taťána Malá (ANO).
Pokud senát měl být pojistkou ústavnosti, pak mohu konstatovat, že právě státu vyletěla pojistka.
— Taťána Malá (@TatanaMala) March 8, 2023
Když Senát nezafungoval jako pojistka demokracie, doufá stínová ministryně financí Alena Schillerová (ANO), že jí bude nově zvolený prezident Petr Pavel. „Senát posvětil retroaktivní zákon, který důchodcům vezme 7 tisíc jen do konce roku. Jsem zklamána, ne ovšem překvapená. Opět se potvrdilo, že Senát není pojistkou ústavnosti a demokracie. Je bohužel prodlouženou rukou vlády. Tou pojistkou teď může být generál Petr Pavel,“ uvedla ve svém tweetu.
Senát posvětil retroaktivní zákon, který důchodcům vezme 7 tisíc jen do konce roku. Jsem zklamána, ne ovšem překvapená. Opět se potvrdilo, že Senát není pojistkou ústavnosti a demokracie. Je bohužel prodlouženou rukou vlády. Tou pojistkou teď může být @general_pavel.
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) March 8, 2023
„Senát potvrdil, že je pojistkou Fialovy vlády. Čest senátorům, kteří hlasovali v rozporu se stranickými příkazy,“ dodal poslanec za hnutí ANO Milan Feranec.
Snížení valorizace má letos stát 15 miliard korun, bez něj by výdaje státu na penze podle vlády vzrostly letos o 34,4 miliardy korun. „V následujících sedmi letech do roku 2030 by se zvýšily postupně na celkem zhruba 291,3 miliardy korun,“ řekl senátorům ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
Stanjura označil za nevyužitelné rady opozice současně nezvyšovat výdaje rozpočtu ani jeho příjmy zvyšováním daní a přitom snižovat rozpočtový deficit. Za trefná označil slova předsedy Národní rozpočtové rady Mojmíra Hampla, který tento mix označil za „rozpočtovou lobotomii“.
Opoziční hnutí ANO a SPD už minulý týden avizovala, že pokud novela zákona projde, podají stížnost k Ústavnímu soudu. Koaliční senátoři ve středu uváděli, že případnou protiústavnost novely by měli posoudit ústavní soudci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab