V Litvě před časem otevřeli diplomatickou kancelář Tchaj-wanu a Čína dává najevo, že se jí to ani trochu nelíbí, neboť ostrov považuje za svou provincii, jen dočasně odtrženou od kontinentální Číny, Hněv čínských komunistů už začaly pociťovat i německé firmy, které stejně jako ty litevské patří do EU. Německé firmy proto teď začaly na litevskou vládu tlačit, aby se s Čínou udobřila.
Německo-baltská hospodářská komora požádala vládu ve Vilniusu, aby se pokusila znormalizovat vztahy s Čínou. Mezi oběma zeměmi panují velmi napjaté vztahy od okamžiku, kdy na svém území nechala Tchaj-wan otevřít diplomatickou kancelář, a to jako samostatná země, nikoli jako jedna z čínských provincií. To se Pekingu ani trochu nelíbí. Litevským firmám proto zarazil přístup na čínský trh. Čínští komunisté tím zasáhli i Německo, resp. německé investory, kteří v Litvě rozjeli své podnikání. Tito investoři teď vládu žádají, aby vláda pobaltského státu dospěla s Čínou k nějakému smíru, aby obchod mohl opět proudit.
„V započatých projektech nelze pokračovat, protože potřebné komponenty již nejsou z Číny k dispozici. Díly pro výrobu již není možné dovážet a hotové výrobky z Litvy naopak nelze do Číny dodávat,“ uvedli v prohlášení určeném litevské vládě představitelé Německo-baltské hospodářské komory Kęstutis Bagdonavičius a Florian Schroder, kteří zároveň varují před zavíráním závodů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp