Ceny v obchodech v posledních letech strmě vzrostly a obchodníci i producenti potravin se snažili zjistit, na jakou úroveň mohou své výrobky zdražit, aniž by to pro ně znamenalo příliš znatelné snížení poptávky zákazníků. Zatímco někteří výrobci se rozhodli své zboží zdražit napřímo, což zákazníci posléze ihned pocítili při placení, někteří zvolili mnohem plíživější taktiku a namísto znatelného zdražování se rozhodli méně všímavé zákazníky ošálit tím, že jim lehce ubrali na gramáži svého výrobku – pokud si toho pak lidé ve shonu v obchodě nevšimnou a dívají se jen na ceny, vyberou si v supermarketu výrobek, který zdražil méně. Lidé díky tomuto triku neušetří ani při koupení zdánlivě levnějšího produktu, avšak pro výrobce jde o příležitost, jak zdražit a přitom neztratit tolik nakupujících.
Šetřit se dá z pohledu výrobců na mnoha místech a někteří producenti namísto zvýšení cen snížili kvalitu, což se dá v případě mnohých potravin udělat jednoduše změnou složení – ve známých čokoládách tak každých několik let zmizí nějaké to procento kakaa, v alkoholických nápojích ubyde obsažené množství alkoholu a v cukrářských výrobcích se lehce sníží třeba množství mouky. Takovéto změny však nesou riziko, že si jich dříve či později zákazníci všimnou a negativní ohlasy pak jen stěží utlumí hojně používaná fráze o „specifických chutích“ Čechů a velice oblíbená je tak zejména třetí možnost v podobě onoho nepříliš viditelného snížení gramáže a ne až tak znatelného zdražení (byť samozřejmě existují i příklady výrobků, které v posledních letech podražily a ještě zmenšily gramáž i kvalitu zároveň).
U skrytého zdražování navíc mohou výrobci zvolit zajímavou taktiku, jak ošálit své zákazníky, aby si nebyli vědomi smrsknutí výrobků, ani když budou v regálu v obchodě tyto ochuzené stát vedle starší „plnohodnotné“ šarže či budou mít zbytek staršího balení doma – tam, kde to lze, se ponechá stejný obal, avšak do vnitřku se vměstná více vzduchu. Třeba u chipsů či dóz se sypkými výrobky tak zákazník nemá absolutní šanci nic vytušit, pokud si přímo neporovná údaj gramáže na obalu – ovšem to zřejmě moc lidí ve spěchu v obchodě neudělá, když na první pohled vše vypadá v naprostém pořádku…
Podívali jsme se na několik příkladů výrobků, u nichž se balení takto v posledních deseti letech zmenšilo a při porovnání letáků supermarketů je patrné, že se tento trend nevyhnul ani výrobkům, které si zakládají na tom, jak jsou u nás „tradiční“ a nemění se desetiletí.
Prvním příkladem může být oblíbený kakaový nápoj Granko. „Stále takové, jak ho máte rádi,“ tvrdí o něm výrobce, což už jak tušíte není – v rámci velikosti balení – úplně pravda. Granko už totiž není „stále takové, jak ho máte rádi“, ale značně menší a pomalu se stále více a více smrskává. Ještě před deseti lety se prodávalo po půlkilových baleních, avšak už v roce 2015 se náhle obsah sypké směsi snížil na 450 gramů.
Dalo by se nad tím mávnout rukou s tím, že jde o „pouhých“ 50 gramů. Jenže to byl jen začátek. V tomhle roce se balení Granka opět smrsklo a nyní již má běžně 400 gramů. Dvě desetiny původního balení jsou tak již rázem pryč a oblíbený kakaový nápoj už není zcela „stále takový“, jak nám tvrdí jeho výrobce Orion spadající dnes pod švýcarské Nestlé.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek Kotas