„EU je po Ukrajině na druhém místě, co se týče poražených,“ napsal slovenský premiér Robert Fico. Své tvrzení odůvodňuje tím, že Evropská unie nemá samostatný zahraničněpolitický názor a doposud pouze kopírovala politiku Bidenovy administrativy ve Spojených státech amerických.
Fico dále kritizoval rozhodnutí EU přistoupit k „totální ofenzívě“, která zahrnovala sankce proti Rusku, masivní finanční, vojenskou a politickou podporu Ukrajiny. Nyní je Evropská unie dle slov slovenského premiéra bezmocná. „Po tom všem, jak vojensky se mírový projekt EU choval, kolik peněz a lásky Ukrajině věnoval, se dnes s EU nikdo nebaví,“ poznamenal Fico, že členové Evropské unie jsou nyní vyloučeni z klíčových rozhovorů, které se týkají konfliktu. „My v EU vůbec netušíme, co se vlastně děje ve vztahu mezi USA a Ruskem, který je pro ukončení vojenského konfliktu naprosto klíčový,“ přiznal premiér a příkladně zmínil telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem s tím, že „nám do EU nikdo nevolá“.
Aktuálního rozpoložení Evropy si povšiml i místopředseda Bezpečnostní rady Ruska a bývalý ruský prezident, Dmitrij Medveděv. „Frigidní Evropa šílí žárlivostí a vztekem,“ napsal na platformě X. Že byla Evropa zcela vynechána z rozhovoru mezi Trumpem a Putinem podle Medveděva „ukazuje její skutečnou roli ve světě“.
Frigid spinster Europe is mad with jealousy and rage. It wasn’t warned of the Putin-Trump call or consulted about its content or later statements. It shows its real role in the world and chances of snagging a husband. No wonder. Europe’s time is over. It’s weak, ugly and useless
— Dmitry Medvedev (@MedvedevRussiaE) February 13, 2025
„Čas Evropy skončil. Je slabá, ošklivá a zbytečná,“ uvedl bývalý ruský prezident.
Slovenský premiér Fico pak zdůraznil, že Evropská unie musí přehodnotit svůj přístup, uvědomit si důsledky svého „vojenského šílenství“ a začít pracovat na vlastním a nezávislém zahraničněpolitickém směřování. A na „stávající světový řád“ by Evropská unie měla podle Fica zapomenout.
Dle Fica lze nyní očekávat, že prezident Donald Trump bude po Ukrajině požadovat vrácení všech zdrojů a podpory, které jí byly poskytnuty administrativou Joea Bidena během konfliktu. Dále Trump bude chtít, aby Evropa zvýšila svůj odběr plynu a ropy ze Spojených států a aby členské státy NATO zvýšily své výdaje na obranu, konkrétně na úroveň 5 % HDP. Rusko by také mohlo zůstat na území Ukrajiny, které momentálně kontroluje a získá záruky, že Ukrajina nikdy nebude členem NATO.
Podle politického geografa Jana Kofroně tyto požadavky nejsou překvapivé. „Překvapení není na místě, Trump s tímto šel do voleb. Netuším, jak mohl někdo čekat něco lepšího,“ uvedl na X a dodal, že administrativa Joea Bidena a Kamaly Harrisové by si pravděpodobně počínala podobně.
Hegseth (US DoD):
— Jan Kofroň (@Kofronjan) February 12, 2025
1. Ukrajina mimo NATO
2. Hranice z 1991 nerealistická
3. Případné mírové síly na Ukrajině bez vojáků USA, v případě účasti sil států NATO se na tyto nebude vztahovat č. 5
---
Překvapení není na místě, Trump s tímto šel do voleb. Netuším, jak mohl někdo čekat… https://t.co/J3I5Ffv1nq
Novinář a moderátor Michal Půr je toho názoru, že vzhledem k vyčerpání Ukrajiny a nedostatečné podpoře ze strany Evropské unie, která se „věnuje nesmyslům“, se ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přikloní k Trumpově návrhu. „Zelenskyj se logicky přidá na stranu Trumpa. Nemá jinou možnost,“ uvedl Půr, podle kterého Zelenskyj ukázal výjimečné vedení a evropští „lídři“ se s ním nemohou měřit.
Tu první větu si dobře zapamatujte. Přesně tak to je. Ukrajinci se postavili obrovské přesile, bojovali, ztratili statisíce životů. Zelenskyj prokázal leadership a nemůže se s ním měřit nikdo z evropských "lídrů". Nyní jsou vyčerpáni a jejich nejbližší soused EU se věnuje… https://t.co/srwVdDPuGH
— Michal Půr (@michalpur) February 12, 2025
Podobně jako se podle Fica hroutí stávající světový řád, se i podle bývalého europoslance Jana Zahradila hroutí česká transatlantická politika. „Česká transatlantická politika, postavená na čtvrtstoletí staré, dnes již neplatné představě unipolárního světa, se za necelé tři měsíce zhroutila jako domek z karet,“ napsal Jan Zahradil na platformě X. Ti, kdo tuto politiku formulovali, se podle Zahradila mýlili. „Neodhadli trendy, nepředvídali scénáře, nepřipravili strategie,“ shrnul bývalý europoslanec.
Aktuální situace poukazuje na neschopnost těchto českých architektů něco vyřešit. „Všichni amerikanisté, experti, analytici, poradci, novináři, aktivisté jen jako kolovrátek skučí na sítích, že takhle to nemá, nemůže, nesmí být. A stejně úporně se drží svých starých dogmat, která vedou do nikam,“ uvedl Zahradil.
V důsledku toho se pak Česká republika stává geopoliticky izolovanou. Ve střední Evropě začíná působit jako „kůl v plotě“. „Se sousedy se hádáme, budoucí osa Vídeň–Budapešť–Bratislava jde mimo nás. Pro Trumpovy USA jsme irelevantní, americkým pivotem v EU nebudeme,“ vyzdvihl Zahradil zhoršující se vztahy České republiky s klíčovými mezinárodními partnery. Kritizoval také neuspokojivé vztahy s Čínou, které jsou podle něho nejhorší v rámci celé EU. Českou zahraniční politiku tak ve výsledku Zahradil hodnotí jako neúspěšnou a směřující k bezvýznamnosti. Stále je však podle něj čas s tím něco udělat.
Thread??.
— Jan Zahradil (@ZahradilJan) February 13, 2025
Česká transatlantická politika, postavená na čtvrtstoletí staré, dnes již neplatné představě unipolárního světa, se za necelé tři měsíce zhroutila jako domek z karet.
Všichni její architekti se mýlili. Neodhadli trendy, nepředvídali scénáře, nepřipravili strategie.
1/
ParlamentníListy.cz se pro komentář obrátily i na politického komentátora Petra Holce s otázkou, co budou nyní dělat ti, kteří do Ukrajiny investovali svůj osobní i politický kapitál a často se na Ukrajinu i citově fixovali.
„Foltýn si rád hraje na vojáka a myslím, že si na něj bude s českým Rambem Vetchým hrát i dál. Drony si budou pouštět třeba někde na poli nebo ve Strakovce. Anebo si najdou jinou zemi,“ předpověděl Holec, že v otázce může být klidně i Rumunsko, které nyní čekají opakované prezidentské volby. „Jinak lidé jako Dana Drábová se teď budou utápět v trpkých slzách sebelítosti a prostě budou realitu popírat stejně, jako to vidíme nejen v České televizi a dalších vládních médiích,“ uvedl.
Holec kritizoval zejména premiéra Petra Fialu a jeho vládu za to, co považuje za „totalitní pokrytectví“ v otázce Ukrajiny, a tvrdí, že tato politika způsobila ve společnosti rozdělení připomínající politické klima únoru 1948 a Česko se kvůli „fialovcům“ ocitlo v mezinárodní izolaci bez zahraničních spojenců.
Podle Holce ti, kteří podporovali Ukrajinu, jsou nyní veřejně uráženi a stigmatizováni jako kolaboranti, zatímco Česká republika se ocitla v mezinárodní izolaci bez zahraničních spojenců. „Z našich sousedů nebo téměř sousedů svým nenávistným kádrováním nadělali s pomocí své národní mediální fronty přímo nepřátele,“ řekl Holec a dodal, že politické vedení zemí jako Maďarsko a Slovensko, které sdílejí podobný názor na Ukrajinu jako Donald Trump, získalo na síle po jeho návratu do politiky.
V závěru předestřel možný vývoj situace na české politické scéně, která by mohla zásadně obrátit kurz. „Jak dobře známe notorického lháře Fialu, který popře všechno, co slíbí i udělá, tak úplně vidím jeho video, v němž národu zcela vážně řekne, že je už od ruské invaze na Ukrajinu hrdý kolaborant, který ví, že Ukrajina nemůže Rusko vojensky porazit, a proto věří na diplomatické vyřešení konfliktu. A současně nařídí vyšetřování ministra zahraničí Lipavského za vydání jeho Kremelských pohádek za peníze daňových poplatníků,“ uvažoval Holec.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Alena Kratochvílová