Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona musí Evropa snížit svou závislost na Spojených státech a nenechat se zatáhnout do konfliktu mezi Čínou a USA kvůli Tchaj-wanu. Řekl to v rozhovoru pro zpravodajskou organizaci POLITICO.eu po třídenní návštěvě Číny. Ideologická bitva o autonomii Evropy je dle jeho slov již vyhraná.
Velkým rizikem, kterému Evropa dnes čelí, je podle Macrona to, že „se zaplétá do cizích krizí, což jí zabraňuje v budování své strategické autonomie“. Prezident Čínské lidové republiky Si Ťin-pching byl z Macronova pohledu na věc nadšený a strategickou autonomii Evropy podporuje. Představitelé komunistické strany jsou v Číně mezitím přesvědčeni, že západní civilizace zažívá úpadek, samotná Čína je na vzestupu, a že oslabení transatlantických vztahů by mohlo vše ještě urychlit.
Jako paradoxní Macron vidí evropské tendence k myšlení si, že jsme pouze americkými následovníky. „Otázkou, kterou Evropa musí odpovědět, je: Je v našem zájmu urychlit krizi na Tchaj-wanu? Není. Nejhorší by bylo myslet si, že Evropa musí převzít americký postoj k tomuto tématu a brát si příklad z americké agendy nebo z přehnané reakce Číny,“ řekl Macron.
Jen pár hodin po vzletu jeho letadla z čínského letiště zahájila Čína velké vojenské cvičení v blízkosti Tchaj-wanu. Tento ostrov si Čína nárokuje jako své území a v posledních letech hrozí invazí a požaduje, aby ostatní země uznaly Tchaj-wan jako součást „jedné Číny“. USA by ostrov v případě napadení Čínou bránily. Cvičení bylo pravděpodobně reakcí na desetidenní cestu tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen do Střední Ameriky, kde se setkala s republikánským předsedou Sněmovny reprezentantů USA Kevinem McCarthym.
Na část návštěvy Macrona doprovázela předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. „Hrozba použití hrubé síly ke změně statusu quo je nepřijatelná,“ řekla čínskému prezidentovi. Ten na to odpověděl, že ten, kdo si myslí, že může ovlivnit Peking a jeho postoj k Tchaj-wanu, je pomýlený. Macron mu dal za pravdu. „Evropané nemohou vyřešit krizi na Ukrajině. Jak můžeme, když jde o Tchaj-wan, věrohodně říci: ‚dávejte si pozor, když uděláte něco špatně, budeme u toho‘? Jestli opravdu chcete zvýšit napětí, to je ten způsob, jak to udělat,“ prohlásil prezident Francie.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: luk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.