„Značná polarizace. I kvůli médiím a progresivistům,“ řekl slovenský politik. Ještě před atentátem

29.06.2024 22:50 | Monitoring

Slovenský bezpečnostní a politický analytik ze strany Republika Marián Ďuriš se věnoval ekonomickým sankcím a co způsobí. „Je to o prosazování atlantických a globalistických zájmů, aby Američané Evropu přitáhli více na svou stranu,“ uvedl Ďuriš v rozhovoru pro pořad Inovace republiky. Upozornil, že bezpečnostní riziko je teď daleko vyšší než před tím. Sankce podle jeho slov také významně škodí evropským firmám. Rozhovor byl natáčen ještě před atentátem na slovenského premiéra Fica 15. května.

„Značná polarizace. I kvůli médiím a progresivistům,“ řekl slovenský politik. Ještě před atentátem
Foto: Inovace Republiky
Popisek: Marián Ďuriš

Ďuriš komentoval třináct balíčků sankcí, které proti Rusku doposud přijala Unie, aby jeho válečnou mašinérii připravila o zdroje příjmů a o nezbytné zboží a technologie. Rozhovor vznikl před tím, než členské státy EU schválily čtrnáctý balík sankcí proti Rusku.

„Nevím, zda se mocnosti jako je Čína dívají na dnešní evropskou politiku s respektem, vzhledem k jejím posledním rokům fungování. Jejich pohled souvisí s otázkou sankcí. Dnes už máme třináct balíčků sankci, které obsahují vše možné i nemožné. Jejich efektivita? Na začátku se říkalo, že Rusko těmito sankcemi srazíme na kolena, válka skončí a Evropa z toho vyjde jako vítěz,“ pousmál se bezpečnostní analytik. „Nic z toho se samozřejmě nestalo. Sankce pokračují dále, jsou v nich zahrnuté i firmy z Číny, z Thajska, Srbska, Srí lanky, Indie...

„Tento balík má zamezit obcházení sankci přes firmy z jiných států. Je to obchodní válka. Je to geopolitický nátlak, protože se tyto státy nacházejí v blízkosti mocností, které chce Západ tlačit,“ doplnil v rozhovoru s tím, že skutečné ekonomicko-obchodní zaměření sankčních balíků jde i směrem k Číně.

„To, že se na sankční balíček dostávají další země, způsobí škody evropským firmám, které budou mít zamezený přístup s danými společnostmi. I mnohé firmy kvůli tomu popadaly, jejich byznys se rapidně snížil kvůli těmto omezením."

„Mnoho rozhodnutí Evropské komise se ve současnosti v geopolitickém zájmu a ne v zájmů evropských občanů, jak bychom od evropské politiky očekávali. Doufám, že se to po volbách změní,“ řekl Ďuriš v době, kdy bylo před volbami do Evropského parlamentu.

K minulému vedení Evropské unie podotkl, že spadá pod vysoký tlak svého západního spojence za mořem. Zmínil přezbrojování unijních státu na moderní techniku či kauzu Pfizergate. „Víme, kdo z toho má největší profit,“ dodal k vlivu Spojených států.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…