Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg přijel na překvapivou návštěvu do Kyjeva. Server Kyiv Independent připomněl, že od počátku rozsáhlé ruské invaze na Ukrajinu z února 2022 jde o třetí Stoltenbergovu návštěvu napadené země. A během této své třetí návštěvy uznal, že zpoždění americké pomoci mělo vliv na situaci na bojišti.
Prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že se Stoltenbergem jednali o další spolupráci mezi Ukrajinou a NATO a „o skutečném sjednocení našich sil“.
„Ukrajina a aliance dosáhly nejvyšší úrovně vztahů od naší nezávislosti, ale ne nejvyšší možné,“ řekl prezident. Narážel na skutečnost, že Ukrajinci dosud neobdrželi ani náznak přesnějšího termínu vstupu své země do aliance.
Od Stoltenberga však Ukrajinci přece jen slyšeli jedno ujištění.
Stoltenberg pozval Zelenského, aby se připojil k červencovému summitu NATO ve Washingtonu, ačkoli americká velvyslankyně při NATO Julianne Smithová v únoru řekla, že neočekává, že by aliance nabídla Ukrajině pozvánku ke členství.
„Správné místo Ukrajiny je v NATO. Ukrajina se stane členem NATO. Práce, kterou nyní podnikáme, vás přivádí na nezvratnou cestu k členství v NATO, takže až nadejde správný čas, Ukrajina se může okamžitě stát členem NATO,“ poznamenal Stoltenberg.
Během tiskové konference v Kyjevě Zelenskyj řekl, že oba také diskutovali o iniciativě na zřízení speciálního fondu pro finanční podporu ukrajinské obrany v hodnotě 100 miliard eur (v přepočtu asi 2,5 bilionu korun) na období pěti let. Český státní rozpočet na rok 2024 počítá s výdaji 2,2 bilionu na rok 2024.
„Spojenci mají možnost takovou iniciativu realizovat. Detaily jsou pro nás velmi důležité a je důležité, aby to nebylo na úkor bilaterálních objemů, které jsou poznamenány našimi dohodami o bezpečnostních zárukách,“ dodal prezident.
Podle BBC Zelenskyj ocenil, že začíná přicházet americká pomoc, ale posteskl si, že přichází příliš pomalu. Podle jeho názoru je třeba vše urychlit. Na tuto část Zelenského projevu upozornila britská veřejnoprávní BBC. Podle Zelenského Rusko využívá zpoždění americké pomoci.
Konkrétně zdůraznil, že Ukrajina potřebuje dělostřelecké granáty a systémy protivzdušné obrany.
„Naši partneři mají všechny tyto věci a měli by nyní pracovat zde na Ukrajině a ničit ruské teroristické ambice. … Ruská armáda se připravuje na další útočné akce,“ řekl Zelenskyj.
Stoltenberg na oplátku po boku Zelenského řekl, že ještě není pozdě na to, „aby Ukrajina zvítězila“.
Washingtonský Institut pro studium války (ISW) k tomu poznamenal, že neschopnost USA a Evropy zajistit včasné poskytování kritických systémů Ukrajině bude nejen nadále omezovat schopnost Ukrajiny plánovat a vést útočné a obranné operace, ale také signalizuje Kremlu slabost a váhavost v západní podpoře Ukrajiny.
Tyto signály podle institutu posilují víru Kremlu, že může „přečkat“ západní podporu Ukrajiny a dosáhnout svých cílů – zničení ukrajinské státnosti a podrobení si ukrajinského lidu poté, co Západ opustí Ukrajinu, čímž povzbudí Putina, aby setrval ve své agresi. Nedávné kremelské informační operace zaměřené na Západ konkrétně zdůraznily myšlenku, že Rusko může a přežije západní vojenskou pomoc Ukrajině a vůli a schopnost Ukrajiny se bránit.
Vedle toho institut s odvoláním na další zdroje upozornil, že Kreml vede hybridní kampaň přímo zaměřenou na státy NATO včetně použití rušení GPS a sabotování vojenské logistiky na území členů NATO. Financial Times (FT) 29. dubna informovaly, že pobaltští ministři varují, že Rusko stojí za nedávnými případy rušení GPS, které rušilo komerční navigační signály a přinutilo dva lety Finnair, aby se otočily zpět uprostřed letů z Helsinek do Tartu. FT odhadují, že rušení GPS ovlivnilo v posledních měsících „desítky tisíc“ civilních letů.
Rusko uvedlo, že dobylo vesnici Semenivka, která leží severně od Avdijivky, kterou Moskva dobyla v únoru. V neděli Rusko prohlásilo, že nedaleká vesnice Novobachmutivka padla do jeho rukou.
Washingtonský institut upozornil, že ruské síly si od 29. dubna zajistily další okrajové taktické zisky severozápadně a jihozápadně od Avdijivky, ale za posledních 24 hodin nedosáhly významného pokroku ve směru na Avdijivku.
„Geolokační záběry zveřejněné 28. a 29. dubna ukazují, že ruské síly postupovaly v západní a severovýchodní části Ocheretyne (severozápadně od Avdijivky), podél železniční trati na severozápadní okraj Ocheretyne a v Netailove (jihozápadně od Avdijivky). Ruské síly mají možnost vybrat si z více taktických směrů pro budoucí útočné jízdy u Avdijivky, ale zůstává nejasné, kam zaměří své úsilí v blízké budoucnosti,“ napsal institut.
Ruští prováleční blogeři tvrdí, že Rusové postoupili na více místech, ale podle ISW k tomu schází potvrzující geolokalizující záběry.
ISW se věnoval pokračujícím ruským krádežím ukrajinských dětí.
Vyšetřování ukrajinských tiskových agentur i ruských opozičních médií podle institutu naznačují, že Rusko odepírá zákonným zástupcům násilně deportovaných a adoptovaných ukrajinských dětí možnost tyto děti repatriovat, což dále podkopává tvrzení Kremlu, že deportace a adopce ukrajinských dětí je nezbytným humanitárním úsilím.
BBC Panorama a ruský opoziční server Vazhnie Istorii zveřejnily v listopadu 2023 vyšetřování, která podrobně popsala, jak vůdce strany „Spravedlivé Rusko“ Sergej Mironov a jeho manželka Inna Varlamova deportovali desetiměsíční dívku a dvouletého chlapce ze sirotčince v Chersonské oblasti na podzim v roce 2022. Mironov a Varlamova dívku adoptovali a změnili její jméno, příjmení a místo narození v jejím novém ruském rodném listě a místo pobytu chlapce zůstává neznámé. Ukrajinský kanál TSN zveřejnil 28. dubna 2024 vyšetřování, které podrobněji popisuje okolnosti Mironovovy adopce dívky a obsahuje záběry Mironova a jeho manželky, kteří se účastní křtu dítěte.
Kanál TSN tvrdil, že Mironov a Varlamova přivezli dívku i chlapce do Moskevské oblasti, ale že chlapec byl nemocný a že ho Mironov a Varlamova opustili, což je důvod, proč jeho pobyt zůstává neznámý. TSN také uvedla, že úřad ukrajinského ombudsmana zjistil, že dívka, které jsou nyní téměř tři roky, má ve skutečnosti zákonného opatrovníka a mladší sestru žijící v Řecku, a poznamenal, že opatrovník dívek žádá o její návrat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.