Xaver začal zhodnocením 30 let demokracie se slovy, že v roce 1989 se protestovalo za svobodné volby, teď se prý protestuje proti jejich výsledkům. „Hejma to viděl jinak: „Dřív v těch starých demokraciích byly volby, kdo vyhrál, vyhrál, kdo prohrál, prohrál. Teď je to tak, že ten, kdo prohraje, se uchýlí do ‚občanské společnosti‘ a ta začne s podporou úplně jinejch sil jít proti těm volbám. Takže je to trochu proti těm volbám, ale hlavně je to ta občanská společnost a ta je tady dneska silná.“ Dodal, že až prohrají zase jiní, tak se třeba také uchýlí do občanské společnosti.
Václav Havel byl podle něho ideální osoba na úřad prezidenta. „On byl člověk, se kterým se mohl každej tak nějak ztotožnit, z obou stran, což bylo zajímavý. On sice byl strašnej disident, ale nebyl zas až takovej antikomunista, aby ho ti komunisti nemohli zvolit, vždyť ho zvolil komunistický parlament, jeho a Kocába.“ Xaver teoretizoval, že kvůli tomu Havel nemohl komunisty zrušit, ale Hejma to odmítl s tím, že důvod byl jednodušší, a sice, že komunistů bylo prostě moc, v každé druhé rodině. „Kdyby se měla dělat nějaká odveta, pomsta, kandelábry, nedej Bože, tak by to vůbec nebylo, ta revoluce. Ti lidi by to zašlápli.“ Že bylo v roce 1989 prý „něco ve vzduchu“, věděli všichni, ale nikdo nevěděl, jak to proběhne, ani Havel.
Hejma, v roce 1989 novinář, také popisoval, jak to bylo se zabitým studentem Šmídem, tedy agentem Zifčákem. Situace se mu prý už na začátku nezdála. „Začal jsem to zjišťovat. Začali jsme běhat po márnicích, po nemocnicích a volal jsem na ÚV KSČ.“ Dodal, že v sobotu po 19. listopadu pořád nic neměl a už na něho tlačili, protože Francouzi už údajně hlásili 3 mrtvé. Nakonec se prý vzdal a šel za konkurencí, což byl tehdy Michael Žantovský v Reuters. „Jsem mu volal, Michale, tak jsem prohrál. Tak kde ho máte? A on říkal, teď někam do Berouna, snad je v Berouně. A já jsem si říkal, tak to je jasný, to je prostě fake news.“ Dodal, že ten večer se zakládalo Občanské fórum. „Nikoho už absolutně nezajímal nějakej student Šmíd. Vůbec. Běželo to dál.“ Dodal, že vystoupil budoucí ředitel ČT Kantůrek a informoval: „Musím vám říct, že studenti Šmídové jsou dva, jeden v Praze, druhý v Brně, a oba jsou živí.“ S úsměvem poznamenal, že to pro něho bylo veliké vítězství, protože jako jediný neinformoval o smrti studenta Šmída, ale nikoho to nezajímalo. A Xaver dodal, že už v roce 1989 bojoval proti dezinformacím.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas