K těmto dokumentům se letos v březnu dostaly německé zpravodajské služby, které tak získaly jména 22 000 džihádistů. Mnozí z nich pochází z Evropy, ale také z Austrálie a Spojených států. Dokumenty zpravodajcům předal bývalý člen Syrské svobodné armády, který později přešel na stranu Islámského státu. Jak uvádí server Breitbart, z uniklých dokumentů například vyplývá, že 10 % rekrutů pochází ze západních zemí (128 z Francie, 80 z Německa a 57 z Velké Británie).
Nicméně nejvíce z nich má občanství Saúdské Arábie (797) a Tuniska (640). Autenticitu dokumentů již potvrdil i německý ministr vnitra Thomas de Maizière, podle kterého jsou pro další boj s terorismem velmi užitečné. „Získané informace využijeme pro rychlejší a efektivnější zatýkání podezřelých osob, které se vrátily z bojišť v Sýrii a Iráku. Odhalené dokumenty nám také pomohou získat větší přehled o struktuře Islámského státu.“
Celý text v angličtině máte k dispozici ZDE.
Zpravodajci tak získali nejenom jména, ale také adresu bydliště, telefonní čísla a další osobní údaje rekrutů, kteří se připojili v průběhu let 2013 až 2014 k Islámskému státu. Dvě třetiny z nich se nacházely ve věkové skupině mezi 21 až 30 lety. Byli však mezi nimi i mladší a rovněž starší dobrovolníci. Nejstarší byl patrně sedmdesátiletý otec pěti dětí pocházející z Kyrgyzstánu. „Experti považují získání dokumentů za velmi důležitý počin, který může objasnit motivace, ambice a v neposlední řadě strukturu Islámského státu,“ uvádí Breitbart.
„Nejzajímavější zjištění souvisí s tím, z jak rozdílného prostředí pochází dobrovolníci ISIS. Jsou mezi nimi opravdu vysoce vzdělaní jedinci se získanými tituly Ph.D., MBA atd. Nechyběli mezi nimi doktoři a právníci. Naproti tomu tam byli i lidé, kteří neuměli psát ani číst. Rekruty spojovala skutečně jen hluboká víra v islám,“ říká zástupce ředitele Centra pro boj s terorismem na vojenské akademii West Point Brian Dodwell.
Jak uvádí Breitbart, součástí „přijímacích“ dokumentů byly rovněž formuláře, které museli adepti vyplňovat. Dvanáct procent z nich zaškrtlo možnost, že jsou ochotni obětovat svůj život v rámci sebevražedného teroristického útoku. „Procento rekrutů ochotných vyhodit se do povětří je o mnoho nižší než tomu bylo například u džihádistů, kteří se připojili v Iráku k al-Káidě v letech 2006 až 2007. Tehdy se údajně bylo ochotno odpálit až 50 % z nich.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro