Němečtí soudci přišli s plánem, jak urychlit deportace neúspěšných žadatelů o azyl. Po rychlejším deportování migrantů z Německa volá německý ministr spravedlnosti Marco Buschmann z liberální FDP, jenž chce azylové řízení zkrátit ze dvou let na půl roku. Protože lidé, kteří azyl opravdu potřebují, ho mají dostat rychleji, a ti, kteří ho nepotřebují, nemusejí zatěžovat německý sociální systém po celé dva roky. O plánu ministra informoval server německého listu Bild.
A soudci mu řekli jasně, co se musí stát.
„Aby bylo dosaženo politicky proklamovaného cíle v podstatě dokončit azylové případy během několika měsíců, je potřeba především personální ofenziva správních soudů,“ uvedl generální ředitel Asociace soudců Sven Rebehn v Augsburger Allgemeine. Aby toho bylo dosaženo, musí dle jeho slov být zajištěny „rozsáhlé investice do soudnictví“, zdůraznil Rebehn. A zkritizoval sociální demokraty, liberály a Zelené, že investice do soudnictví odkládají.
Německý ministr spravedlnosti Buschmann plánuje, že v budoucnu by měl v hlavním řízení o azylu rozhodovat soudce obvykle sám namísto současného senátu. Jenže podle soudců, bez většího počtu zaměstnanců přijdou plány vládní koalice na urychlení azylových procesů vniveč. Rebehn ministrovi vzkázal, že je zapotřebí nejméně 500 dalších soudců na celostátní úrovni. „Nebude to fungovat bez spolkového paktu pro právní stát, který zajistí rozsáhlé investice do soudnictví,“ zdůraznil Rebehn. Na tuto část jeho vzkazu upozornil server berlínského deníku Der Tagesspiegel.
Server listu Badische Zeitung upozornil, že žádosti žadatelů o azyl už roky tvoří velkou část práce u správních soudů. Ať už zamítnutá žádost o azyl, hrozba deportace nebo problémy se sloučením rodiny. V roce 2023 bylo na čtyřech místech ve Freiburgu, Karlsruhe, Stuttgartu a Sigmaringenu přijato celkem 12.288 žádostí o azyl. To bylo téměř 57 % všech probíhajících řízení. Ve správních soudech v současnosti pracuje 145 soudců.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.