43 000 stran důkazů proti kosovským teroristům. Soud v Haagu pokračuje a může trvat 10 let

12.02.2022 10:43 | Komentář

Speciální soud v Haagu pro zločiny kosovsko-albánské teroristické organizace UČK pokračuje. Na základě zpráv prokuratury se ukázalo, že proces s vůdcem teroristů a bývalým prezidentem Kosova Hašimem Thačim a dalšími třema obžalovanými může trvat i celé desetiletí.

43 000 stran důkazů proti kosovským teroristům. Soud v Haagu pokračuje a může trvat 10 let
Foto: kryeministri-ks.net
Popisek: Madeleine Albrightová a někdejší velitel teroristů Hashim Thači. Pojí je blízký osobní vztah

Prezident evropského státu souzen v 21. století za válečné zločiny, mučení, zločiny proti lidskosti a vraždy? Zní to jako literární fikce, ale je to realita. Jedná se o bývalého předáka kosovsko-albánských teroristů Hašima Thačiho, který v půlce roku 2020 rezignoval na post prezidenta jednostranně vyhlášeného státu Kosovo a odletěl do Haagu, kde měl vypovídat před speciálním soudem. Cesta za podáním výpovědi se ale poněkud proloužila, Thači je stále v haagské vazbě a jeho proces jen tak neskončí.

Prokurátoři speciálního soudu, který sice sídlí v Haagu, ale oficiálně podléhá tzv. kosovské jurisdikci, na základě množství shromážděných materiálů oznámili, že pro předložení důkazů proti čtyřem obviněným v čele s Thačim budou potřebovat 1863 hodin. Vzhledem k možnostem pracovního tempa soudu a náročnosti celého procesu uvádí srbský deník Večernje Novosti odhad celého soudního procesu na 112 měsíců.

Rozsáhlý spis s důkazními materiály se totiž rozrostl na neuvěřitelných 43 000 stran se zprávami, svědeckými výpověďmi a fotografiemi. Žalobci také shromáždili 153 svědků a 20 hodin audiovizuálního materiálu. Další dokumentace prý přibývá, takže je možné, že se spis ještě rozroste. 

Shromažďování důkazů se neobešlo bez komplikací. Loni v červenci jsme informovali, že z počítačů haagského speciálního soudu záhadně zmizela část důkazního materiálu. Soud tehdy oznámil, že speciální počítačový program, který eviduje a ukládá důkazní materiály, má potíže a záhadně v něm zmizela celá série důkazních materiálů a dosud nebyla nalezena. 

Srbská média spekulovala, jak je možné, že v současné technicky vyspělé době se něco podobného stane a psali o tom, že počítačový program “ snědl důkazy”. Do jaké míry šlo skutečně o technické potíže, anebo záměr zkomplikovat průběh celého procesu, je otázkou. Faktem je, že tyto technické problémy způsobily časovou prodlevu v samotném zahájení procesu, na což si Thači prostřednictvím svých advokátů stěžoval. Zda se ztracené důkazy povedlo najít či soubory obnovit, není jasné.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Jana Maláčová byl položen dotaz

Předsedkyně

Proč myslíte, že zrovna vy můžete stranu dostat zpět do sněmovny, když jste byla u toho, když z ní vypadla? A věříte si v příštích volbách? Podle všeho jste zatím bez šance na návrat. Není to paradox, když máte takovou příležitost, protože jen minimum lidí je spokojených s tím, jak se jim daří?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zmocněnkyně Šimáčková odpůrcům Istanbulské úmluvy: ZLO. Zastrašit se nenechám

23:28 Zmocněnkyně Šimáčková odpůrcům Istanbulské úmluvy: ZLO. Zastrašit se nenechám

Zastrašit se nenechám, vzkazuje vládní zmocněnkyně Klára Šimáčková Laurenčíková Alianci pro rodinu (…