Když po skončení úterního mimořádného jednání zastupitelstva Městské části Praha 3 začali zklamaní uživatelé a příznivci Autonomního sociálního centra Klinika na protest proti neschválenému programu hromově skandovat „Klinika žije, boj pokračuje!“, nebylo pochyb, že budou mít vlastní interpretaci toho, co se ve velké zasedací síni radnice odehrávalo. Svůj pohled nabídli na sociálních sítích a pod názvem „Pokus o demokracii na Praze 3 nevyšel“ uveřejnili text, v němž obviňují koaliční zastupitele z arogance moci, stěžují si na to, že byli natáčeni sledovacím policejním vozem a v závěru se utvrzují v tom, že jejich rozhodnutí pro občanskou neposlušnost spočívající v protiprávním obsazení budovy bylo – vzhledem k neochotě zastupitelů o budoucnosti Kliniky jednat – legitimní.
„Přes hojnou účast občanů a občanek i úředníků z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových zastupitelstvo odmítlo schválit program. Snahou radniční koalice bylo jednoznačně umlčet pro ni nepříjemnou diskusi. Stále znovu jsme napomínáni, abychom naše zájmy prosazovali v zavedených procedurách zastupitelské demokracie, když se o to ale snažíme, nikdo nám nedá slovo a pouze si nás natočí sledovací policejní auto. Celé zastupitelstvo tak bylo tragikomickou demonstrací arogance moci a nedemokratických postupů ze strany politiků,“ píší rozhořčení zástupci Autonomního sociálního centra Klinika.
Spíš jde o aroganci k právu, pořádku a dodržování zákonů
„Rozhodně to arogance moci nebyla. Tématem jednání zastupitelstva byla budoucnost Autonomního sociálního centra Klinika a potom návaznost na usnesení č. 113 Rady MČ Praha 3 z února letošního roku. Pokud by tématem byla pouze budoucnost Autonomního sociálního centra Klinika, tak bych ho vůbec nesvolávala. Ale šlo o ten dovětek, který se vztahoval k incidentu, k němuž došlo právě v tom objektu Jeseniova 60. K nedemokratickým postupům, o nichž to vyjádření hovoří, jen dodám, že výsostně politický projekt, kterým podle mě autonomní centrum Klinika je, se má v systému zastupitelské demokracie ucházet o svou přízeň ve volbách, a ne před pětatřiceti zastupiteli městské části,“ říká pro ParlamentníListy.cz starostka Městské části Praha 3 Vladislava Hujová z TOP 09.
„To je typické prohlášení zástupců Kliniky. To se dá otočit a hovořit o aroganci k právu, k pořádku a k dodržování zákonů z jejich strany. Ale nemyslím si, že z naší strany šlo o aroganci, ale opravdu o to, že chceme dodržovat zákony a nemůžeme se vyjadřovat k věcem, které nám nepřísluší,“ vysvětluje pro ParlamentníListy.cz zástupce starostky Ivan Holeček z ČSSD. „Účelově bylo svoláno zastupitelstvo, když sama Praha 3 není vlastníkem pozemku ani budovy. Ta skupina nemůže požadovat po radních a zastupitelích, aby podporovali nelegální chování, kterého se dopouští Klinika tím, že tam i po uplynutí smlouvy o výpůjčce zůstává,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz zástupce starostky Alexander Bellu z ODS.
Je svébytným právem každého zastupitele, zda program podpoří, či ne
Také on se ohrazuje proti tomu, že by šlo ze strany koaličních zastupitelů o aroganci moci. „Ale někteří ti přihlížející v zasedací síni to nemuseli chápat, protože třeba neznají jednací řád. Ale my jsme se v podstatě pohybovali v těch mezích, že bylo řádně svolané zastupitelstvo Městské části a byli jsme u projednávání programu. A tam se, bohužel, situace zvrhla v to, co se stalo, že zaznívala různá vyjádření, jako by už byl bod schválen. Ale pokud program není schválen, tak nemůže k projednávání vůbec dojít. A je svébytným právem každého zastupitele z těch třiceti pěti, které máme zde na Praze 3, se rozhodnout, zda program podpoří, nebo ne, a v jakém rozsahu,“ zdůrazňuje Alexander Bellu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník