64 miliard. Tolik budou Česko stát Ukrajinci. Ale prý se to vyplatí. Čísla z MMF

23.12.2022 10:24 | Zprávy

Evropa by mohla pro podporu ukrajinských uprchlíků udělat ještě více, píše se na stránkách Mezinárodního měnového fondu. V blogu, jehož autoři jsou Nicolo Bird a Neree Noumon, se mimo jiné píše, že větší integrace do evropských ekonomik a jejich pracovních trhů by prospěla jak Evropě, tak uprchlíkům. Na druhou stranu ale z článku vyplývá, že to všechno bude Českou republiku jen letos stát 1% HDP, což u nás dělá zhruba 64.000.000.000,- Kč.

64 miliard. Tolik budou Česko stát Ukrajinci. Ale prý se to vyplatí. Čísla z MMF
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ukrajinští uprchlíci před úřadem práce

Od únorové ruské invaze na Ukrajinu probíhá v Evropě největší uprchlická vlna od 2. světové války. Uprchlo téměř 8 milionů lidí, většina do zemí Evropské unie.

„Tato čísla se budou zvyšovat v závislosti na délce a závažnosti války,“ píše se ve zmíněném článku na serveru Mezinárodního měnového fondu s tím, že se správně nastavenou politikou by z toho mohly hostitelské země těžit s ohledem na současný nedostatek pracovních sil a stárnutí populace.

„Mnoho z těch, kteří uprchli, má jiný demografický profil než ti z minulých uprchlických vln,“ narážejí autoři na odlišnou skladbu, chování i sociální a pracovní návyky Ukrajinců a běženců z arabských a afrických destinací, kteří do Evropy proudili dříve.

Na druhou stranu průzkumy v Německu, Moldavsku a Polsku prý ukazují, že většinu příchozích tvoří děti a ženy do 40 let. Z grafu je zřejmé, že v Česku tvoří uprchlíci 4,5 % populace.

Procento populace tvořené ukrajinskými uprchlíky
Zdroj: IMF

Autoři dále uvádí, že Evropa na vzniklou situaci reagovala rychlou a rozhodnou podporou a téměř 5 milionů Ukrajinců je nyní registrováno k dočasné ochraně v EU. Dočasná ochrana umožňuje běžencům přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce a podobně.

EU tedy podle článku odstranila mnoho překážek, kterým uprchlíci obvykle čelí, tím, že jim nabídla práva k pobytu, pracovní povolení a přístup ke zdravotní péči, školám, bydlení a bankovním službám.

Přesto autoři v úvodu konstatují, že by se mohlo udělat ještě víc.

Nesmí se ale přitom zapomínat, že pomoc uprchlíkům státy v první řadě také něco stojí.

Sami autoři píší, že podpora uprchlíků je spojena s určitými krátkodobými fiskálními náklady.

„V celé EU by mohly v prvním roce dosáhnout 30 až 37 miliard eur, tedy asi 0,2 procenta hrubého domácího produktu. Zemím s největším podílem uprchlíků, včetně České republiky, Estonska, Moldavska a Polska, by letos mohly vzniknout fiskální náklady ve výši zhruba 1 procenta HDP. Větší podíl žen a dětí povede k vyšším výdajům na péči o děti, vzdělávání a zdravotní služby,“ píše se v článku.

Pokud budeme hodnotu hrubého domácího produktu vztahovat k roku 2021, kdy jeho celková hodnota dělala za všechny kvartály zhruba 6.400.000.000.000,- Kč, dostaneme se v rámci České republiky k 64 miliardám korun, které nás současná uprchlická krize stojí podle expertů Mezinárodního měnového fondu.

To by mělo být vyváženo jejich možným přínosem do budoucna. Pokud se rozhodnou u nás zůstat, mohli by podpořit hospodářský růst a daňové příjmy, a zároveň pomoci zmírnit současné napětí na trhu práce.

„Odhadujeme, že ukrajinští uprchlíci by do konce roku 2022 mohli zvýšit počet pracovních sil v Evropě přibližně o 0,6 procenta a o 2,7 procenta v zemích s největším počtem příchozích, kde ukrajinští uprchlíci zmírní nedostatek pracovních sil,“ píší autoři s tím, že mezi země s největším počtem příchozích patří právě Česká republika.

Zmíněna je ale i možnost růstu nezaměstnanosti.

„Jakékoli zvýšení nezaměstnanosti v důsledku tohoto nárůstu pracovní síly bude pravděpodobně dočasné a první známky integrace uprchlíků do evropských trhů práce jsou slibné. Existují důkazy, že například uprchlíci v Polsku a Spojeném království našli práci relativně rychle,“ informuje článek v textu, který se ale nevyhnul slovům PRAVDĚPODOBNĚ, SLIBNÉ, či RELATIVNĚ.

To, jak noví uprchlíci ovlivní ekonomický růst v příštích letech, bude podle autorů článku záviset především na rychlosti a kvalitě jejich integrace na trh práce, zejména na tom, zda neskončí na špatně placených místech, která neodpovídají jejich kvalifikaci či dovednostem.

„Aktivní nástroje na trhu práce, které nebyly dosud v takové míře využívány, by mohly být lépe přizpůsobeny pro zlepšení dovedností uprchlíků a jejich úspěchu na trhu práce. Patří mezi ně například uznávání kvalifikací, jazyková příprava a služby při hledání zaměstnání a přizpůsobení,“ myslí si experti o případném uznávání vzdělání, či titulů z ukrajinských vysokých škol.

Potenciální navýšení pracující populace ukrajinskými uprchlíky
Zdroj: IMF

„Centrální vlády budou muset v zemích EU přiměřeně financovat místní samosprávy,“ zmiňují autoři další zvýšení nákladů pro země, které přijaly uprchlíky v souvislosti s financováním programů nejen v oblasti aktivní politiky trhu práce, ale také v oblasti vzdělávání, zdravotnictví, sociální péče a bydlení.

„Ty všechny budou potřebovat trvalou podporu,“ jsou si jisti experti.

Zároveň zmiňují i těžkosti některých vlád a problémy stávajících občanů v Evropské unii.

„Potřeba další podpory ukrajinských uprchlíků přichází pro Evropu v těžké době, kdy mnohé země bojují s rostoucími cenami energií a potravin a prudce zpomalujícím ekonomickým růstem,“ jsou si vědomi autoři příspěvku.

„Přesto je důležité pokračovat v silné solidaritě, která Evropě dosud umožnila tak účinně reagovat na uprchlickou krizi.“

Politika, která pomáhá uprchlíkům s ekonomickou integrací, pomáhá podle nich jak Evropě, tak těm, kteří utíkají z Ukrajiny.

Odlišný názor, než zmínění autoři článku ale zastává většina Čechů. Podle průzkumu agentury STEM/MARK jich 59 % odpovědělo, že vláda pomáhá uprchlíkům na úkor vlastních občanů. Napsal to server Aktuálně.cz.

Průzkum, o kterém server hovoří, provedla agentura v polovině října a data jím získaná byla neveřejná, Aktuálně.cz je ale má k dispozici.

„Překvapivé je, že s tímto názorem určitě souhlasí 35 procent respondentů. Většinou se lidé kloní k méně vyhraněným odpovědím, tedy spíše souhlasí nebo spíše nesouhlasí. Tady to neplatilo," upozornil v Aktuálně.cz na razanci odpovědí analytik agentury Jan Burianec.

Dodejme, že k 21. 12. 2022 byl u nás podle údajů Ministerstva vnitra udělen statut dočasné ochrany 471 426 uprchlíkům. Na cizinecké policii bylo nahlášeno 639 754 osob.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: MaA

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

částka je silně podhodnocená !, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusemako jako pako , 23.12.2022 12:18:08
vemte si "jen"příspěvek na bydlení !! 200-350 Kč/ den..při 30 dnech v měsící ?? jen na bydlení jsou minimálně 3 miliardy měsíčně !!!! a to počítám s 300 tis.uprchlíky ! každý jeden čerpá dalších 5 tis./ měsíc...tj. cca 1,5 - 2 miliardy měsíčně !!!nebudu počítat stravenky, nebudu počítat zdravotnictví- neb chtějí "papír" aby mohli dál na západ....vážení a milí...nehovořím vojenské náklady, nehovořím o ručení za miliardové "půjčky"....prosím, mohl by mi zase někdo říct, že je třeba šetřit v době krize ?? ještě jen poznamenám...kontrola toku miliard je minimální evidence připrchlíku je prakticky v chaosu ! u vesla jezkušená pětikolka a po zkušenostech z privatizace ???

|  8 |  0

Další články z rubriky

„Putin ví, kde udeřit.“ Mrazivé varování z Německa

14:50 „Putin ví, kde udeřit.“ Mrazivé varování z Německa

Německý ministr obrany Boris Pistorius varuje před nebezpečím hybridní války vedené Ruskem proti Něm…