Premiér Fiala na společné tiskové konferenci s ministryní obrany Janou Černochovou informoval, že Česko přispěje na muniční iniciativu částkou 865 milionů korun. „Všechny finanční prostředky, které dává Česká republika, jsou pro jediného výrobce munice. V tomto případě jde o českou společnost STV Group,“ uvedl Fiala, že peníze podpoří českou zbrojovku.
„Do iniciativy se v tuto chvíli finančně zapojilo patnáct zemí. Některé další země pomáhají také jiným způsobem,“ uvedl premiér.
Černochová Fialu doplnila s tím, že celkově se projektu účastní osmnáct zemí a že první várka munice už dorazila na Ukrajinu. „Dnes víme, že za měsíc červen všechno, co jsme měli dodat a co jsme deklarovali, tak je splněno,“ uvedla Černochová.
„Je to investice do bezpečnosti našich občanů a celé Evropy,“ deklaroval na síti X premiér Fiala.
Naše muniční iniciativa je schopna pravidelně dodávat Ukrajině desítky tisíc těžkých nábojů měsíčně.
— Petr Fiala (@P_Fiala) June 27, 2024
Do iniciativy se zapojilo 18 zemí a první dodávky, které financovalo Německo, jsou již na Ukrajině. Česko přispělo na iniciativou částkou 865 milionů korun. Vyčleněné peníze…
Černochová připomněla, že finančně už je pokryto celkem 500 tisíc kusů dělostřelecké munice, která bude dodána do konce roku, a že první dodávky munice už jsou na Ukrajině. „Jedná se o desítky tisíc kusů munice, které financovalo Německo. Děkujeme za spolupráci a podporu,“ uvedla na síti X.
První dodávky munice z české muniční iniciativy jsou bezpečně na Ukrajině.
— Jana Černochová (@jana_cernochova) June 27, 2024
Jedná se o desítky tisíc kusů munice, které financovalo Německo. Děkujeme za spolupráci a podporu! Česká republika se do muniční iniciativy zapojí částkou 865 775 000 korun, za kterou se pořídí munice od… https://t.co/uvTmTU96iN
Fiala na tiskové konferenci také hovořil o setkání lídrů zemí EU v Bruselu, kam po tiskové konferenci zamířil. Na zasedání Evropské rady prý chce mimo jiné řešit větší finanční podporu zemím s ukrajinskými uprchlíky.
„Společným dopisem s německým kancléřem Olafem Scholzem a premiérem Polska Donaldem Tuskem jsme vyzvali Komisi k urychlenému spuštění finanční podpory zemím, které přijaly nejvíce ukrajinských uprchlíků,“ sdělil Fiala, co chce na jednání řešit.
S jakým výsledkem Fiala z Bruselu odcestuje není jisté, zatím se český premiér sešel s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, který byl pozván na jednání lídrů členských zemí EU do Bruselu.
„Při příležitosti zasedání Evropské rady jsem se v Bruselu setkal s Volodymyrem Zelenským na bilaterálním jednání. Zhodnotili jsme oboustranné vztahy, ale i bezpečnostní a ekonomickou spolupráci. Ukrajinský prezident mě informoval o aktuální situaci na frontě a stavu ukrajinské armády. Bavili jsme se o švýcarské mírové konferenci i nadcházejícím summitu NATO, stejně tak o vztazích Evropské unie a Ukrajiny,“ oznámil Fiala.
Při příležitosti zasedání Evropské rady jsem se v Bruselu setkal s @ZelenskyyUa na bilaterálním jednání.
— Petr Fiala (@P_Fiala) June 27, 2024
Zhodnotili jsme oboustranné vztahy ale i bezpečností a ekonomickou spolupráci. Ukrajinský prezident mě informoval o aktuální situaci na frontě a stavu ukrajinské armády.… pic.twitter.com/vZMxDjmBGW
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jakub Makarovič
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.