V anketě umístěné přímo v textu věnujícím se průzkumu dostali čtenáři jasně položenou otázku, jestli jsou spokojeni s přistěhovaleckou politikou Angely Merkelové. Odpověď „Ano. Jsem spokojený“ zaškrtlo v online formuláři ankety pouhých 5 % čtenářů. Naproti tomu k odpovědi „Ne. Nejsem spokojený“ se přihlásilo 95 % čtenářů webu prestižního německého týdeníku, který má zhruba půlmilionovou cirkulaci. Text byl přitom zveřejněn teprve včera v 10:42 dopoledne. Obrovský počet hlasujících za necelých dvacet čtyři hodin svědčí o tom, že s veřejným míněním to v Německu nemusí být zcela jednoznačné. To ostatně potvrzuje, byť přece jenom v menší míře, také průzkum veřejného mínění.
Ten byl realizován přímo pro zpravodajský týdeník Focus agenturou INSA a dle očekávání zjistil, že největší podporu má Merkelová mezi voliči své strany CDU a také mezi Zelenými. „Kromě svých vlastních voličů se již může německá kancléřka v otázce podpory své přistěhovalecké politiky spolehnout pouze na voliče Zelených. Je rovněž zřejmé, že její odpůrci se nerekrutují pouze z řad nevoličů, ale patří sem zejména příznivci Alternativy pro Německo (AFD) a Svobodné demokratické strany (FDP),“ cituje deník komentář šéfa agentury INSA. Výsledky průzkumu tak signalizují, že počet obyvatel Německa nespokojených s vládním řešením migrační krize je mnohem více, než se všeobecně předpokládalo.
Doposud se například mělo za to, že nespokojeni jsou s kroky Merkelové v oblasti přistěhovalecké politiky zejména obyvatelé bývalého východního Německa. Průzkum INSA však odhalil, že míra nevole je mezi obyvatelstvem na západě i východě Německa v podstatě stejná. Odstoupení Merkelové z úřadu německé kancléřky by celkově přivítalo 33 % Němců, přičemž svůj souhlas s tímto scénářem vyjádřilo 32 % lidí ze západního Německa a 38 % lidí z východního Německa. Rozdíl mezi názory obou skupin obyvatelstva je mnohem menší, než se doposud uvádělo v německých, ale i například českých médiích.
Celý text v němčině najdete ZDE
Nejvíce odpůrců má Merkelová mezi voliči euroskeptické a protipřistěhovalecké strany AFD, kde by si přálo její odchod z čela vlády plných 86 % lidí. Obdobný názor zastává také 38 % voličů levice, 39 % voličů FDP a 30 % voličů sociálních demokratů. Jak již bylo řečeno v úvodu, spolehnout se může Merkelová na podporu pouze svých voličů a příznivců Zelených. Odejít ze své funkce kvůli svým postojům v oblasti přistěhovalecké politiky by měla jen podle 14 % voličů své mateřské CDU a 20 % Zelených. O mnoho horší je to však u skupiny nerozhodnutých voličů, kde si přeje její rezignaci 44 % z oslovených respondentů. Jen 30 % z nich naopak míní, že by měla Merkelová dále vést zemi a 26 % z nich na tuto otázku nedokázalo jasně odpovědět.
Příští parlamentní volby se ovšem budou v sousedním Německu konat až ve druhé polovině roku 2017, takže Merkelová má dostatek času zastavit pokles své popularity. Ovšem již v březnu příštího roku se konají komunální volby, jež by mohly v jednotlivých spolkových zemích postavení CDU značně oslabit. Například 13. března 2016 půjdou voliči do volebních místností ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko, kde Merkelové partaj CDU v poválečném období zaujímá výsostné postavení. Jestli bude tento příznivý trend pro CDU pokračovat, či se naopak negativně promítnou do spolkových voleb kroky Merkelové v celonárodní politice, se ukáže až po příštím březnu.
Prestižní německý týdeník Focus je vydáván nakladatelstvím Burda od roku 1993. Za více než dvacet let své existence se stal jedním z nejčtenějších německých periodik a řadí se tak v tomto ohledu společně s magazínem Zeit za jedničku na trhu Spiegel. V současné době vychází ve více než půl milionovém nákladu. Obsahově se zaměřuje na komplexní politické, ekonomické a sociální analýzy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro