Zveřejnění videa, na kterém Miloš Zeman podepisuje svolání nové Poslanecké sněmovny, nevedlo k uklidnění situace. Zatímco příznivci ho považují za důkaz, že prezident je při smyslech a není důvod ho zbavovat pravomocí článkem 66 Ústavy, jeho odpůrci naopak míní, že video ukazuje Zemana v zuboženém stavu a aktivace je více než namístě. Co se týče hospitalizace, velice často je Miloš Zeman srovnáván s Václavem Havlem, který při výkonu prezidentského mandátu také trpěl zdravotními obtížemi a v dubnu roku 1998 byl akutně operován v rakouském Innsbrucku.
Ovšem v roce 1998 se řešila i jiná témata. Například vstup České republiky do NATO. S tím tehdy (14. dubna 1998) tvrdě nesouhlasili Sládkovi republikáni a při argumentaci se poslanci opírali i do tehdy hospitalizovaného Václava Havla. „Dámy a pánové, co se týče České republiky, tak ta postojem Václava Havla učinila ve vztahu k NATO zajímavý obrat. Po převratu, po sametové revoluci, se Havel vyjadřoval v tom smyslu, že je nutné zrušit všechna vojenská uskupení. A nyní hovoří o velkém okamžiku pro zemi, kdy by byla přijata do aliance,“ řekl republikánský poslanec Jan Vik.
A nebyla to zdaleka poslední zmínka. „Naše vládní garnitura se vehementně snažila vetřít do NATO a nevynechala jedinou příležitost hnát naše vojáky do pochybných dobrodružství pod patronací Spojených států na upevňování jejich mocenských pozic. Takže se pan Havel mohl při různých příležitostech chlubit, že jsme celé dva autobusy vojáků poslali do zálivu, Bosny atd.,“ řekl dále.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.