Celá řada ekonomů úzkostlivě sleduje růst hrubého domácího produktu a když neroste dost, případně neroste vůbec, bijí na poplach. Ekonom Vladimír Pikora se rozhodl nabídnout trochu jiný pohled na ekonomiku. Podle jeho názoru se po hříchu zapomíná na to, že ekonomie není vědou o číslech, ale o lidech. A z pohledu lidí není každý růst skutečným růstem.
„Jenomže tenhle ‚růst‘ není růst. Mě víc než HDP zajímá štěstí a spokojenost lidí žijících v zemi. A bojím se, že současný pseudorůst není pro lidi pozitivní. HDP na papíře roste, průmysl na papíře roste, výstavba na papíře roste, ale lidé nejsou šťastnější,“ napsal Pikora v textu pro Reflex.cz.
To však podle jeho názoru nemění vůbec nic na tom, že požadavek ekologických aktivistů, abychom se v zájmu záchrany planety uskromnili a spokojili jsme se v dalších letech s tím, co jsme vyrobili v minulosti. Podle Pikory je to požadavek zcela nesmyslný.
„V pozadí takové úvahy stojí vlastně přesvědčení, že každý má nárok na tolik, kolik potřebuje. Nikoliv na tolik, kolik si zaslouží svou prací. Pokud schopnému, který je schopen vyprodukovat a vydělat si, vezmeme tuhle možnost posunout se dál a mít vyšší zisk, budeme tím trestat schopného ve prospěch neschopného. Pokud vezmeme hybatelům pokroku, firmám, které umí vydělávat a vyrábět, možnost vyrábět pořád víc, tedy růst, zařízneme tím evoluci. Zadusíme tržní mechanismus a jedinou známou ekonomickou motivaci, totiž motivaci zvyšovat zisk. Když řekneme, že žádná firma nesmí vyrobit víc, a tedy mít vyšší zisk než loni, řekneme tím taky automaticky, že ten, kdo loni nepodnikal, letos podnikat nesmí začít. Když zničíme jedinou známou fungující ekonomickou motivaci, ekonomika se nezastaví – ona se zhroutí,“ varoval Pikora.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp