A už je tu diskriminace: Problémy s návratem dětí do škol

21.05.2020 13:45 | Zprávy

Návrat dětí do škol se blíží. Vypadá to, že problémů vyplývajících z nových pokynů Ministerstva školství je mnoho a školy a jejich ředitelé se s nimi musí nějak vypořádat. Jak se s online vyučováním vypořádají lidé ve špatné ekonomické situaci a kdo jim pomůže, o tom informoval deník Právo.

A už je tu diskriminace: Problémy s návratem dětí do škol
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prvňáčci ze základní školy Na smetance.

České školy se pomalu připravují na návrat dětí do lavic, který by měl proběhnout 25. května. Podle šéfa Asociace ředitelů ZŠ Michala Černého se zájem rodičů o prezenční výuku žáků prvního stupně značně liší. Hlavním kritériem podle všech ukazatelů je, zda se dětem ve školách budou věnovat jejich třídní učitelé a to v mnoha případech není ani zdaleka jisté. Mnoho vyučujících patří k rizikovým skupinám obyvatelstva, a proto do škol nenastoupí. „Tam, kde nejdou učit do škol třídní, po čemž ty děti a rodiče touží, nastoupí něco kolem čtvrtiny žáků, to jsou ti, jejichž rodiče nutně potřebují poslat děti do školy, a možná pár dalších. Ale pokud budou ve školách působit třídní učitelé, tam je návrat podstatně větší, mezi 70 až 80 procenty,“ říká Černý, který je zároveň ředitelem Masarykovy ZŠ v Praze Klánovicích.

Problém nastává, pokud ve škole není dost prostoru nebo personálu pro nařízené patnáctičlenné skupiny žáků. Hlavní spor vzniká o to, jak děti vybírat. Ministerstvo školství říká: „Škola nesmí diskriminovat děti při jejich přijímání do maximálního počtu 15 dětí z toho důvodu, že jsou rodiče na home office nebo na mateřské či rodičovské dovolené. Škola by tím diskriminovala dítě.“ Z logiky věci by tak musel ředitel školy přistoupit na losování jako občas při běžných zápisech do 1. tříd.

O tom, jak koronavirus zasáhl děti zejména z chudých rodin, mluví Pavel Hanych, mluvčí Diakonie Českobratrské církve evangelické. Přímo říká: „Vytváří se propast mezi dětmi, které doma podporu mají, a těmi, které se nyní učí málo nebo vůbec.“ Naráží tak na případy rodin, které nemají počítač nebo funkční internetové připojení.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: kas

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nekupujte to.“ Potraviny. Srovnání cen s Německem, které rozpálí Čechy. Padla výzva

21:08 „Nekupujte to.“ Potraviny. Srovnání cen s Německem, které rozpálí Čechy. Padla výzva

Vysoké ceny vajec a másla v Česku stále příliš neklesají a po začátku nového roku lze bez slevových …