Zatímco v Česku se plánuje podpora do druhého kola senátních voleb a koalice na radnicích a magistrátech, v Itálii se v neděli rozhodovalo o směřování celé země. V předčasných volbách, vyvolaných neshodami ve vládní koalici, zatím podle světových médií vede Giorgia Meloniová, předsedkyně strany Bratři Itálie (Fratelli d’Italia). Konečné výsledky ještě nejsou známy, ovšem z dotazů na voliče u volebních místností se usuzuje, že tato strana bude mít něco mezi 22,5 až 26,5 %, byť deník Guardian varuje, že italské tzv. exit polls (dotazování voličů, jak volili) nebývají úplně přesné.
Dle BBC pak „pravicovost“ vlády v Itálii znepokojí Evropu, protože se jedná o „nejpravicovější vládu v Itálii od druhé světové války“ a Itálie je třetí největší ekonomikou v bloku. Aliance Bratří Itálie spolu s Ligou Mattea Salviniho a stranou Forza Italia bývalého premiéra Berlusconiho pak zřejmě bude mít většinu jak v horní, tak dolní komoře italského parlamentu. Rozhodnutí jmenovat premiéra či premiérku je však na prezidentovi. Agentura Reuters už ovšem přinesla zprávu, že Demokratická strana už uznala porážku a chystá se do opozice.
Italské volby mohly ovlivnit i výroky předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, která na návštěvě Princetonské univerzity v USA prohlásila, že se uvidí, jak se volby a mocenské poměry v Itálii vyvinou, že s jakoukoliv demokratickou vládou bude spolupracovat, ale dodala: „Pokud ale věci půjdou složitým směrem, máme nástroje, jako v případě Polska a Maďarska.“ Vzhledem k postupu Evropské komise vůči Maďarsku a Polsku a zejména postoji europarlamentu se tato slova dají velmi snadno vnímat jako hrozba a šéf Ligy Matteo Salvini za ně dokonce od von der Leyenové požadoval rezignaci na post předsedkyně Evropské komise.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas