Podle něj to bude ještě markantnější než ve volbách v roce 2013, kdy klasickou levo–pravou kampaň ještě vedly tradiční strany. „Tehdy si ještě neuvědomovaly masivní nástup hnutí ANO. Jsem velmi zvědavý, zda v kampani dojde na strategii „všichni proti ANO“. Nebo jestli nastane boj všech proti všem, případně jestli vzniknou tiché aliance. Jistou roli sehraje i paralelní prezidentská kampaň,“ uvedl Lebeda.
Celý text je ZDE
Lebeda odpovídal i na otázku, zda nám koncem roku nehrozí diktatura. Nejprve uvedl, že jsou politici, kteří svým nastavením a myšlením jsou demokraté. Jiní jsou spíše manažeři a lidé, kteří jsou ze své profese zvyklí diktovat. „Nemyslím si, že by to v českých podmínkách hrozilo, ale čistě hypoteticky: Kdyby Andrej Babiš dostal od voličů příležitost vládnout sám, mohl by se v plné míře projevit jeho způsob myšlení. To je dáno tím, že když 20 let děláte manažerská rozhodnutí a nejste zvyklý, že vám někdo oponuje, je zcela logické, že se takové uvažování projeví i v politice,“ uvedl Lebeda a dodal: „Asi bych se obával, kdyby ANO vyhrálo takovým způsobem, že by mohlo vládnout samo. Obával bych se víc než u jiných stran. Na druhou stranu jsem stále klidný, protože v České republice k situaci, že by jedna strana ovládla celou scénu, nikdy nedošlo. V rámci koaličního vládnutí se navíc Andrej Babiš i hnutí ANO chovali poměrně standardně. Po třech a půl letech zkušeností s hnutím ANO se zatím nedá říci, že by se odchylovalo od chování, které očekáváme od standardní vládní strany,“ konstatoval Lebeda.
Vyjádřil se také k prohlášení prezidenta Miloše Zemana, který uvedl, že nepovede volební kampaň. „Když Miloš Zeman řekne, že nepovede předvolební kampaň, ještě to neznamená, že ji opravdu nepovede. Spíše se bude vyhýbat částem kampaně, které by pro něj byly nepříjemné – třeba ty, kde by proti němu hrál jeho zdravotní stav. Z pozice prezidenta si ale může snáze vybírat, kdy pro něho bude výhodné vystoupit,“ uvedl Lebeda s tím, že tyto volby budou mnohem důležitější než ty první. Poprvé se totiž dostaneme do situace, kdy jeden kandidát bude obhajovat a ostatní budou vyzyvatelé. „Bude důležité, jak se k prezidentským volbám postaví média. Bude se totiž vytvářet precedent a vzorce do budoucna. Pokud se obhajujícímu prezidentovi umožní, aby si vybíral jen to, co se mu zrovna hodí, může se tento vzorec opakovat i v dalších volbách. Nemyslím si, že vytvoření takovéto privilegované pozice prezidentského obhájce by bylo zdravé pro politický systém,“ dodal Tomáš Lebeda.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam