Katarská televize Al Jazeera přišla s novým objevem. Na ostrově Kypru totiž došlo k úniku citlivých vládních dokumentů. A podle nich si mezi lety 2017 a 2019 zakoupily desítky vysokých činitelů cizích zemí tzv. zlaté pasy, tedy kyperské občanství. Mezi těmito činiteli byli dle Al Jazeery zvolení politici, členové správních rad státních podniků nebo například bratr bývalého ministra v Libanonu. U těchto lidí je přitom kvůli jejich pozici dle Al Jazeery vysoké riziko korupce.
Jeden z těch, kdo si „zlatý pas“ koupil, je údajně Rahman Rahmani, předseda dolní komory afghánského parlamentu. Kyperské občanství si pořídil nejen pro sebe, ale i pro svou ženu a tři dcery. A nejen kyperské, ale i občanství karibského ostrova St. Kitts and Nevis. Rahmani je dle Al Jazeery bývalý generál, který se vrhl na kariéru obchodníka a zařizoval palivo i transport pro americké síly v Afghánistánu. A když byl zvolen předsedou dolní komory, strhla se v ní potyčka kvůli obvinění ze zmanipulovaného hlasování. Dále si zlatý pas pořídil zástupce Saigonu ve vietnamském kongresu a bývalý ministr pro ekonomický rozvoj, Igor Reva.
Jak Al Jazeera upozorňuje, samotné kyperské dokumenty nedokazují, že by se někdo z jmenovaných dopustil něčeho nelegálního, nicméně se nabízí otázka, proč by si dotyční zařizovali druhé občanství. Spolu s otázkou, kde dotyční vzali sumu dva a půl milionu dolarů. Tu totiž musí zájemce investovat do kyperské ekonomiky, aby „zlatý pas“ získal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: kas