Vzhledem k tomu, jaká je situace na bojišti, a že americký Kongres tento rok již pomoc Ukrajině neschválí, tak americký Institut pro studium/výzkum války (ISW) vydal dlouhé prohlášení o tom, proč je Ukrajina pro USA mnohem důležitější, než si občané USA myslí. A začal analyzovat, co by se stalo, kdyby Rusko zvítězilo.
Předně, podle institutu dobytí celé Ukrajiny rozhodně není nemožné, pokud vojenská podpora z USA a z Evropy ustane. „Takový výsledek by přivedl pošramocenou, ale vítěznou ruskou armádu až k hranicím NATO od Černého moře po Severní ledový oceán,“ varuje institut a dodává, že pokud Rusko zvítězí, tak bude jeho armáda zkušená z bojů a mnohem větší, než byla před rokem 2022. Ruské vítězství by pak dovolilo se vzpamatovat i ruské ekonomice, protože sankce by postupně odpadly a Rusko by našlo cesty, jak obejít ty, co zůstávají. A zřejmě by i nahradilo vybavení ztracené v boji, navíc se zkušenostmi, jak ho vylepšit.
„Pokud Rusko zvítězí na Ukrajině, vezme s sebou i pokročilé systémy protiletecké obrany, které jen americké stealth letouny, jež jsou velmi zapotřebí na odrazování Číny, mohou spolehlivě prorazit,“ tvrdí. Ruské vítězství by dle ISW znamenalo, že Rusko by bylo hrozbou pro NATO i konvenčními silami.
USA by pak podle institutu musely do východní Evropy poslat značné množství sil, včetně letounů se stealth technologií, což by bylo drahé – a USA by čelily nepříjemné volbě, zda bránit Tchaj-wan, nebo odrazovat Rusko od útoku na NATO.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Karel Šebesta
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.