Ajaj. Německo má problém s plynem. A Kreml si chce diktovat. Přišla výzva pro občany

30.03.2022 16:39 | Zprávy

Německo vyhlásilo tzv. „včasné varování“ kvůli riziku, že Rusko zastaví veškeré dodávky plynu do země. Kreml v reakci na západní sankce požaduje, aby byly dodávky plynu od „nepřátelských zemí“ placeny v rublech, což ale země G7 jednotně odmítly jako porušení smluv. Německá vláda také apeluje na občany a firmy, aby co nejvíce snížili svoji spotřebu.

Ajaj. Německo má problém s plynem. A Kreml si chce diktovat. Přišla výzva pro občany
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uzavírací ventily, ilustrační foto

Moskva minulý týden uvedla, že do konce března vypracuje mechanismus, podle něhož budou „nepřátelské země“ muset platit za plyn v rublech. To ale země G7 včetně Německa rezolutně odmítly s tím, že smlouvy musejí být dodrženy za stávajících podmínek.

Kvůli možnému přerušení nebo dokonce zastavení dodávek zemního plynu z Ruska vyhlásil německý ministr hospodářství Robert Habeck včasné varování, což je první stupeň pohotovosti pro případ problémů se zásobováním plynem. Druhým stupněm je poplach, kdy dojde k narušení obvyklé rovnováhy, ale lze ji ještě tržně napravit bez zásahu státu.  

Třetím stupněm je stav nouze, kdy se musí operativně rozdělit zbývající dodávky plynu po celé zemi. V takovém případě by měly domácnosti přednost před průmyslem, zatímco nemocnice, pečovatelská zařízení a další instituce veřejného sektoru se zvláštními potřebami by byly narušením zasaženy jako poslední.

„Po konzultacích v rámci spolkové vlády jsem dnes informoval Evropskou komisi, že spolková vláda vyhlásila první fázi plánu nouzového zásobování plynem, takzvanou fázi včasného varování,“ prohlásil ve středu Habeck podle informací serveru Euractiv.com.

„Bezpečnost dodávek je i nadále zaručena. V současné době neexistují žádná úzká místa v dodávkách,“ ubezpečoval Habeck, ale zároveň vyhlásil „povinnost“ co největšího snižování spotřeby. „Nicméně od nynějška je každý spotřebitel plynu – od podniků až po domácnosti – také povinen co nejvíce snížit svou spotřebu,“ dodal Habeck s tím, že každá kilowatthodina se počítá.

Německá vláda také svolala mimořádnou pracovní skupinu, která bude denně analyzovat bezpečnost dodávek a případně dá zelenou dalším opatřením k zajištění bezpečnosti dodávek. Pracovní skupina se bude skládat ze členů ministerstva hospodářství a ochrany klimatu, zástupců spolkové agentury pro sítě, německého správce oblasti trhu s plynem, provozovatele přenosových sítí a zástupců jednotlivých německých spolkových zemí.

Rusko se v roce 2021 podílelo na dovozu plynu do Německa 55 %. Přestože v prvním čtvrtletí roku 2022 tento podíl klesl na 40 %, ministr hospodářství Habeck uvedl, že Německo nedosáhne úplné nezávislosti na ruských dodávkách dříve než v polovině roku 2024.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

20:35 „Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

Klimatické změny, fakta a mýty ve světě vědy. K tomuto tématu se v Poslanecké sněmovně konala dvoude…