Agitace směřovaná už na ty nejmenší, brutální chování úřadu a arogance českých zástupců v Evropském parlamentu. To jsou ve zkratce témata nejnovějšího přehledu mediálních zajímavostí. „Vybral jsem tři články, které považuji za velmi kvalitní. Takže budu chválit, ale zároveň budu nadávat, protože je varovné a naprosto nepřijatelné to, o čem pojednávají. První z nich vyšel na webu Reflexu s úžasným titulkem ‚Al-Džazíra z Kavčích hor: Na Déčku vtloukají dětem do hlavy nesmyslnou protiizraelskou propagandu‘ od Lukáše Lhoťana, o němž zasvěcení vědí, že je bývalý člen muslimské komunity, poté se poněkud odrodil a dnes vystupuje vůči islámismu velmi kriticky, avšak zasvěceně. To znamená se znalostí věci, což je v našich luzích velká vzácnost,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Autor si všiml toho, co uteklo i těm, co jsou zvyklí média sledovat velice pečlivě, protože se to odehrálo na dětském programu České televize. „Na Déčku v pořadu Zprávičky, dávají dětem přijatelnou formou informace o tom, co se děje ve světě, aby byly gramotné a vyznaly se. Ale tentokrát se tam podle pana Lhoťana odehrála velice zajímavá věc. Šlo o reportáž z oblasti Pásma Gazy a redaktoři České televize v ní konstatovali, že Stát Izrael je okupantem palestinských území a jako příklad uvedli Pásmo Gazy. To je pro každého, kdo se jen nepatrně o toto téma otřel, nepravda a nesmysl, protože Pásmo Gazy ovládá už delší dobu hnutí Hamas, což je zkratka pro arabský termín Harakat al-Muqawamah al-Islamijjah – Hnutí islámského odporu. Jiná věc je, že my si to hnutí Hamas platíme z evropských peněz,“ podotýká mediální analytik.
Školačka se chce učit co nejlíp, aby mohla čelit okupaci
Připomíná, že jak organizace Fatah, tak Hamas dostávají každoročně příspěvky řádově ve stovkách milionů eur z rozpočtu Evropské unie tzv. na humanitární potravinovou a jinou pomoc. „Jestli za to nakupují u nějakých překupníků kalašnikovy, střely krátkého doletu nebo co za to nakupují, nikdo neví. Vzpomeňme na lapsus rodiny Kofiho Annana, nedávno zesnulého bývalého generálního tajemníka OSN, kdy jeho syn proslul tím, že z prostředků OSN, které byly směrovány na humanitární akce v Africe a jinde ve světě, ‚ujídal‘ poměrně ‚nenajedeným‘ způsobem. Myslím, že něco podobného se děje i v Hamasu, ale to je jen moje teorie. Ale vraťme se k článku pana Lhoťana, jenž poukazuje na strašnou manipulaci, které se Česká televize v pořadu dopustila, když z reportáže plynulo, že palestinské děti v Pásmu Gazy nemají učebnice, nemají co jíst, nemohou se učit a jsou strašné oběti palestinsko-izraelského konfliktu,“ upozorňuje Petr Žantovský.
Ani v nejmenším nemíní zpochybňovat, že jde o strašný konflikt, který se táhne už příliš dlouho. „Světové společenství není schopno se k tomu nějak normálně postavit a přestat financovat ty teroristy, kteří tam páchají to, co páchají. Nicméně Česká televize to pojednala takto humanitárně a aby tomu dodala důvěryhodnost, tak přidala rozhovor s jakousi palestinskou školačkou z pásma Gazy Ranin Amerovou, která v té reportáži říká: ‚Rodiny nemohou dětem koupit věci do školy, knihy ani oblečení. Přesto se chceme učit co nejlíp, abychom znalostmi mohli čelit okupaci‘. To je manipulace jako stehno hned ve dvou věcech,“ zlobí se mediální odborník.
Zasáhnout by měla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání
Za prvé proto, že tam o žádnou okupaci nejde, a za druhé proto, normální děti se učí, aby získaly vědomosti a aby se naučily něco dělat. „Ale tady se někdo chlubí, že se učí proto, aby mohl bojovat. Myslím, že je mimoděk sděleno, o co vlastně jde v tom konfliktu a také o co jde České televizi, komu fandí, komu dělá propagandu, za jakých podmínek a hlavně jakému publiku. Myslím, že by se tím měla zabývat Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, protože to je nehorázná věc. Už jsme to zažili v takové té druhoplánové agitce, jak máme zachraňovat migranty. To bylo také na Déčku asi před třemi lety, když v pořadu Planeta Yó byla scénka, že ti hodní migranti musí utéci z jiné planety, protože jsou tam na ně zlí a my jim musíme otvírat naše domovy, protože oni jsou prima a je to naše povinnost. Tam byla agitace zabalena do pohádkového vyprávění, tady je to natvrdo, a to je naprosto nepřijatelné,“ tvrdí Petr Žantovský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník