Úvodem pravidelného přehledu mediálních zajímavostí zamíříme na Kavčí hory. „Vedení České televize prošetřuje, zda se Marek Wollner dopouštěl bossingu a sexuálního obtěžování, píše server Hlídací Pes. Oč jde? Už na první odborné covidové konferenci před časem vystoupila televizní reportérka Markéta Dobiášová s burcujícími sděleními, jak se v ČT pracuje s fakty i s lidmi. Konkrétně, jak se některé kauzy tlumí a zmizíkují, zatímco jiné nafukují nebo přímo vyrábějí. Dobiášová také obvinila Marka Wollnera z pořadu Reportéři ČT, že se dopouštěl sexuálního obtěžování a dalších nepřípustných forem chování. V České televizi v těchto dnech probíhá vnitřní šetření, které má dojít k potvrzení, nebo vyvrácení oněch slov,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Reportérka Dobiášová svůj článek publikovala 16. listopadu a dodnes je na jejím webu nejčtenějším materiálem. Ten samý den jeho obsah přepsaly a zveřejnily Parlamentní listy a na svém twitterovém účtu odkaz na článek inFakta přeposlal Andrej Babiš s komentářem: Nezávislý pořad veřejnoprávní televize :-) „Bizarní je, že prý ještě 22. listopadu ale o publikovaných obviněních vedení veřejnoprávní televize údajně nic netušilo. Vít Kolář, pravá ruka Petra Dvořáka, podle Hlídacího Psa odmítl poskytnout novinářům, a tedy veřejnosti, pracovní řád ČT (podle něhož by se měla věc posuzovat) s tím, že jde o interní materiál ČT. To je zajímavý názor. ČT je veřejnoprávní médium, platí si je povinně podle zákona občané a přitom nesmí znát jeho vnitřní předpisy? Inu, jak už jsme konstatovali mnohokrát, ČT si hraje na stát ve státě,“ kritizuje mediální analytik.
Ponižování důstojnosti i nežádoucí chování sexuální povahy
Podle Hlídacího psa v pracovním řádu České televize z října 2009 se v kapitole Stížnosti, oznámení a podněty zaměstnanců píše: „Vyskytnou-li se na pracovišti závady nebo cítí-li se zaměstnanec zkrácen ve svých právech, vyplývajících z pracovněprávního vztahu, může se obrátit na svého bezprostředně nadřízeného zaměstnance, popřípadě na vyššího nadřízeného zaměstnance. Tímto není dotčeno jeho právo požádat příslušnou odborovou organizaci, aby s nadřízeným zaměstnancem projednala jeho požadavky, nebo aby podal stížnost, oznámení či podnět.“
A dále: „Nikdo nesmí výkon práv a povinností vyplývajících z pracovněprávních vztahů zneužívat na újmu jiného účastníka pracovněprávního vztahu nebo k ponižování jeho lidské důstojnosti. Za ponižování lidské důstojnosti se považuje i nežádoucí chování sexuální povahy na pracovišti, které je nevítané, nevhodné nebo urážlivé nebo které může být druhým účastníkem pracovněprávního vztahu oprávněně vnímáno jako podmínka pro rozhodnutí, která ovlivňují jeho výkon práv a povinností vyplývajících z pracovněprávního vztahu.“
Příležitost otřít si boty o nemilované osoby si nenechali ujít
„To je jasná řeč. I podle platné legislativy pokud zaměstnavatel má podezření na sexuální obtěžování na pracovišti, měl by začít konat, jinak mu hrozí sankce. A článek Markéty Dobiášové – bývalé dlouholeté podřízené Marka Wollnera – obsahuje skutečně závažná obvinění. Instituty, které by se měly věcí zabývat, jak se dá předpokládat, až na výjimky, jako je televizní ombudsman Čestmír Franěk, kličkují. Například odbory i samotné vedení ČT. Česká televize začala Dobiášové obvinění na adresu Marka Wollnera šetřit s několikadenním zpožděním, bezprostředně po dotazu redakce HlídacíPes.org,“ poukazuje Petr Žantovský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník