Otázka Václava Moravce zněla, zda opatření v některých státech EU jsou podle analýzy Evropské komise za hranou evropských hodnot. „My jsme zmapovali všechny nouzové režimy, které státy přijímaly a přijímají, takže máme srovnání pro většinu členských států, protože 20 států přijalo nouzový režim a 25 dalších má něco na ten způsob. Zatím musím říci, že jsme nenašli takový režim, který by vyloženě odporoval evropským pravidlům,“ uvedla Jourová s tím, že nouzový režim je suverénní rozhodnutí daného státu a starosti jí prý dělá jen to, kdy budou nouzové režimy zrušeny.
Moravec se pak zeptal, zda jako zástupci Komise jednali s Viktorem Orbánem o „sporných dekretech“. „Já jsem s maďarskou ministryní spravedlnosti jednala předtím, než maďarský parlament schválil zákony o nouzovém stavu, snažila jsem se jí vysvětlit, že určité znepokojení, že určité znepokojení budí ten nejasný moment konce toho nouzového opatření a také hodně oslabená role maďarského parlamentu, protože i když stát přijímá ten nouzový režim, tak to neznamená, že vypíná ústavu,“ vysvětlila eurokomisařka. A dodala, že ji ministryně ubezpečovala, že parlament může nouzový stav zrušit a že zákon o falešných zprávách nebude zneužíván. Takže se uvidí, jak bude zákon a vláda pomocí dekretů využívána.
Moderátor se pak zeptal zpříma, zda Maďarsku hrozí vyšetřování kvůli porušování unijních smluv za vládu skrz dekrety. „Zatím nikoliv, protože zatím Maďarsko nepřijalo takový dekret, který by odporoval evropským právním předpisům,“ dala Jourová jasnou odpověď. Ale dodala, že situaci v Maďarsku sledují, a dala důraz na slovo „zatím“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: kas