„Spolkovou republiku považuji za jednu z nejstabilnějších demokracií v Evropě a má můj obdiv, ale AfD pro ni začíná být skutečně nebezpečná. Prezentuje se jako fundamentální opozice. Demokracii ohrožuje už tím, že se na politické scéně objevila síla, s níž není možné počítat při vytváření koalic. Nikdo s nimi nechce spolupracovat. Pozoruji také další radikalizaci AfD, napojují se na ni pravicové a extremistické subkultury včetně neonacistů. Je to typické zejména pro východ země,“ konstatoval Novotný.
Původně šlo o stranu stojící na akademické konzervativní bází. Profilovala se především na kritice EU. Ve straně postupem času vykrystalizovala dvě křídla. Ono akademické a druhé radikálně pravicové. To díky uprchlické krizi získalo navrch. Němci, kteří nesouhlasí s umírněnou politikou německé kancléřky vůči uprchlíkům, ve straně skutečně vidí alternativu. Změní se to, až začne Angela Merkelová vystupovat razantněji.
Kancléřka se dívá na uprchlickou krizi jinak než Visegrádská čtyřka. Vidí v uprchlících lidi, kteří potřebují pomoc. Nevidí v nich nepřátele, jako např. Blok proti islámu Martina Konvičky. Dá se ovšem očekávat, že CDU kancléřky v dnešních zemských volbách ještě oslabí, čímž ještě vzroste opozice uvnitř její vlastní strany. V tuto chvíli sice ve straně není nikdo, kdo by mohl místo kancléřky okamžitě převzít. Jenže vnitrostranický tlak může vést k tomu, že sama kancléřka vyvolá hlasování o důvěře své vládě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp