Americká loď dnes ráno tamního času zamířila do blízkosti útesů Subi a Mischief, které Čína loni uměle rozšířila a vybudovala na nich technické zázemí vhodné i pro vojenské využití.
Podle informací agentury Reuters i televize CNN plavidlo proniklo do dvanáctimílové zóny kolem útesu Subi. Hlídka, která trvala několik hodin, se prý zaměřila i na druhý útes Mischief. Operace, kterou povolil americký prezident Barack Obama, už byla údajně skončena. Podle CNN misi torpédoborce zajišťovaly monitorovací letouny.
Jeden z nejmenovaných armádních zdrojů řekl, že dnešní mise by mohla být jen první z celé řady podobných akcí reagujících na čínské územní nároky kolem jedné z nejrušnějších námořních tras na světě.
Další námořní hlídky mají být vyslány v příštích měsících a budou prováděny také kolem ostrovů, které si v souostroví rozšířily Filipíny a Vietnam. „Bude se to dít pravidelně, nejde o jednorázovou akci,“ řekl zdroj.
Neobvykle rychle reagoval na dnešní událost čínský ministr zahraničí Wang I, který vyzval Spojené státy, aby nevyvolávaly hněv. Čína prý zprávy o proniknutí americké lodě do pobřežního moře teprve prověřuje. „Pokud to je pravda, vyzýváme USA, aby si dvakrát rozmyslely, než něco podniknou,“ řekl ministr. Washington by prý „neměl jednat neuváženě a dělat mnoho povyku pro nic“.
Čínské velvyslanectví ve Washingtonu už v pondělí k americké hlídce poznamenal, že myšlenka svobody plavby by neměla být využívána jako omluva pro „předvádění svalů“ a oslabování druhých zemí. Kromě toho mluvčí ambasády varoval, že Spojené státy by měly přestat „říkat nebo dělat jakékoli provokace“ a měly by „jednat odpovědně při udržování míru a stability v regionu“.
Čína si dělá nárok na téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Podobné nároky na určité oblasti si činí také Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.
Zdroje z Pentagonu podle Reuters uvedly, že Spojené státy provádějí operace na ochranu svobody plavby ve světě pravidelně a reagují jimi na přemrštěné územní nároky na moři.
Také Čína počátkem září pronikla do pobřežních vod kolem Aleutských ostrovů na Aljašce. Čína tehdy uvedla, že šlo o součást rutinních manévrů po společném cvičení s Ruskem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk