Herečka a zvláštní pověřenkyně OSN Angelina Jolie promluvila ve speciálním zpravodajství BBC World o migraci nazvaném Svět v pohybu (World on the Move) o současné migrační krizi. Varovala před strachem z nově příchozích a zdůraznila, že je to „moment jednou za generaci, kdy národy musí táhnout za jeden provaz“.
Připomněla také, že podle statistik je ve světě více než 60 milionů vykořeněných lidí, což je nejvíc za posledních 70 let. „To nám říká něco hluboce znepokojujícího o míru a bezpečnosti ve světě,“ řekla herečka a dodala, že v průměru je každý člověk na zemi jednou za dvacet let vyhnán z domova.
Uvedla, že současná azylová a migrační politika je vzhledem k počtu lidí, kteří jsou na pochodu, naprosto nefunkční a věnuje se jí málo financí.
Podle ní není žádným překvapením, že se lidé pokoušejí dostat do Evropy i za cenu vlastního života, vzhledem k problémům, kterým čelí ve svých domovech. Zároveň však uvedla, že současná migrace do Evropy je „jen zlomkem světového uprchlického problému“.
„My na Západě nejsme ani v centru uprchlické krize, ani – a to je hlavní – neděláme ty největší oběti,“ řekla herečka a zmínila situaci v Turecku, Pákistánu, Íránu, Libanonu, Jordánsku a Etiopii.
Mluvila také o tom, že se dnes jednotlivé země předhánějí v tom, kdo zavede tvrdší protiuprchlická opatření, což ale není řešením. „Když hoří dům vašeho souseda, není bezpečné si zamknout dveře. Síla spočívá v tom, nemít strach,“ dodala.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa