Server amerického deníku New York Times napsal, že američtí představitelé ve čtvrtek uvedli, že provedli velké investice, které Ukrajině pomohly zahájit a rozšířit výrobu dronů, když bojovala s větší a lépe vybavenou ruskou armádou. A pomoc v podobě vývoje dronů zůstávala očím amerických voličů dlouho skryta.
Má být Tomio Okamura vydán policii za plakát s černochem?Anketa
Ukrajinci sice mohou svými drony ohrozit i cíle ležící v hloubi Ruska, jako jsou ropné rafinérie, podniky na výrobu munice a jiné pro válku důležité objekty.
Aktuálně ale ruský tlak na bránící se Ukrajince neochabuje. Server Ukrajinská pravda upozornil, že ukrajinští obránci se stáhli např. z továrny ve městě Časiv Jar, což pro obránce býval zásadní bod, zejména díky odolnosti budovy proti žáru. Už ji obsadili Rusové a Ukrajinci podnikli na továrnu útok. Rusové prý po tomto útoku utrpěli určité ztráty.
Ukrajinci byli donuceni se stáhnout do obyčejných domů, kde jsou více vystaveni neúnavnému ruskému ostřelování.
Navzdory této nelehké situaci vyrukoval německý ministr obrany z řad sociální demokracie Boris Pistorius, že by Německo mohlo v budoucnu vyslat vojáky na Ukrajinu. Do nárazníkové zóny mezi obě znepřátelené strany.
Na otázku o možném rozmístění německých jednotek, které by pomohly zajistit nárazníkovou zónu mezi Ruskem a Ukrajinou, pokud by byla dohodnuta, Pistorius v rozhovoru pro Süddeutsche Zeitung odpověděl, že Německo je „největším partnerem NATO v Evropě. Samozřejmě budeme mít nějakou roli.“ Nechal se slyšet, že tato otázka bude „včas projednána“.
Vedle toho Pistorius také řekl, že Německo by se mělo zaměřit na utrácení kolem tří procent HDP na obranu. Nově zvolený americký prezident Donald Trump chce, aby členové vojenské aliance NATO věnovali na obranu ještě víc. Až pět procent HDP. Končící kancléř Olaf Scholz však tuto Trumpovu představu na počátku ledna odmítl.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák