Analytik to vidí jasně: Mohli jsme mít přijatelnou vládu bez Babiše v čele, Okamuru mimo vedení Sněmovny, střídání stráží na Hradě. Kdyby...

13.02.2018 15:47 | Zprávy

Kdyby se demokratičtí politici chovali tak, jak se na demokratické politiky sluší, měli bychom podle analytika Davida Klimeše stabilní vládu, kde by sice hlavní roli sehrálo hnutí ANO, ale současný premiér v demisi Andrej Babiš by nemusel být premiérem. A především by nemusel být místopředsedou Sněmovny Tomio Okamura (SPD). Jenže demokratičtí politici selhali, posteskl si v komentáři pro server iHNed.cz analytik David Klimeš.

Analytik to vidí jasně: Mohli jsme mít přijatelnou vládu bez Babiše v čele, Okamuru mimo vedení Sněmovny, střídání stráží na Hradě. Kdyby...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda vlády v demisi Andrej Babiš

„Kdyby současní politici dělali dobře své řemeslo, velmi pravděpodobně bychom zde už dávno měli vládu s důvěrou Sněmovny. Vedlo by ji nevyhnutelně ANO − ne však nutně s Andrejem Babišem na postu premiéra − které by vládlo s některými z demokratických stran. Předseda SPD Tomio Okamura by za své skandální výroky o táboře v Letech nemusel být odvoláván z postu místopředsedy Sněmovny, protože by do této funkce vůbec nebyl zvolen. O ataku na média veřejné služby by se vůbec nemluvilo, protože jejich nezávislost by byla jednou ze základních garancí pro demokratické strany ve vládě,“ napsal v hodnocení dnešní politické situace v Česku Klimeš.

Kdyby demokratičtí politici dělali to, co mají dělat, velmi pravděpodobně by se také ve veřejném prostoru tolik nemluvilo o odchodu Česka z EU, protože by demokratičtí politici svým spoluobčanům vysvětlovali, proč je pro nás dobré zůstat členským státem EU.

Jenže nic z toho není pravda a Klimeš to klade za vinu demokratickým politikům. Ti si řekli, že budou Andreje Babiše ze všech sil kritizovat. A už to nese své první ovoce. Babiš si v menšinové vládě dělá takřka vše, co je mu libo, zatímco demokratické strany nadále nepoutají pozornost většiny společnosti. Tím podle Klimeše nejvíc utrpěla česká demokracie, protože se premiér v demisi spojil s komunisty a s SPD Tomia Okamury a obsadil s jejich pomocí orgány Sněmovny. S jejich pomocí může s českou demokracií ještě hodně zahýbat.

Místo toho teď slyšíme bývalou ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou za hnutí ANO, která oznamuje světu, že chce prosadit ústavní změny a je jí lhostejné, s kým budou prosazeny. Můžeme se tak nadít např. konání referenda o odchodu z EU.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman potopil před kamerou Fialu: Drtivě prohraje volby. A ví to

20:52 Zeman potopil před kamerou Fialu: Drtivě prohraje volby. A ví to

Prezident Miloš Zeman v pořadu Jak TO je s moderátorem Markem Stonišem komentoval aktuální politické…